
We wpisie przedstawiam instrukcję jak rozliczyć VAT od przekazania alkoholu w prezencie, gdy obdarowanym jest klient lub pracownik.
Czy można przekazać alkohol w prezencie?
Przepisy ustawy o VAT nie zabraniają przekazywania alkoholu w prezencie.
Ale wówczas, konieczne może być zastosowanie przepisów o świadczeniach nieodpłatnych.
Szczegółowo regulacje te omówiłem we wpisie Darowizna towaru – skutki w VAT.
Dzisiaj zastosujemy te regulacje do konkretnego przypadku – a więc sytuacji, gdy postanowisz przekazać taki alkohol w formie prezentu.
Instrukcja dotyczy napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2%.
Alkohol w prezencie dla klienta
Przez klienta mam tutaj na myśli zarówno kontrahentów firmowych (podatników), którzy nabywają nasze towary/usługi, jak i konsumentów, którzy są naszymi klientami.
Prawo do odliczenia
Przyjmuje się, że prezenty poprawiają relacje z klientem.
W związku z nabyciem alkoholu, który zamierzasz przekazać kontrahentowi w prezencie, przysługuje Ci więc prawo do odliczenia.
Rozliczenie podatku należnego
Jeżeli w związku z przekazaniem alkoholu zmieścisz się w progach wartościowych przewidzianych dla prezentów o małej wartości, to nie musisz rozliczać podatku należnego.
Jeżeli jednak nie spełnisz tych warunków, to musisz rozliczyć VAT od nieodpłatnego wydania towaru.
Podstawa opodatkowania
Podstawę opodatkowania stanowi cena nabycia towaru lub koszt jego wytworzenia (art. 29a ust. 2 ustawy o VAT).
Do rozliczenia VAT przyjmujesz zatem wartość netto alkoholu z faktury zakupowej.
Faktura
Istnieje konsensus co do tego, że w takich przypadkach nie trzeba wystawiać faktury.
Kasa fiskalna
Klient – podatnik
Jeżeli obdarowanym jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą, to nie ewidencjonujesz takiej sprzedaży na kasie (obowiązek ten dotyczy tylko konsumentów i rolników ryczałtowych).
Pewna wątpliwość może powstać w sytuacji, gdy obdarowanym jest konkretna osoba (np. pracownik spółki z o.o.). Wtedy jest ryzyko, że czynność zostanie zakwalifikowana jako wydanie towaru na rzecz konsumenta, która podlega zaewidencjonowaniu na kasie.
Jednak moim zdaniem nie ma do tego podstaw. Prawo do odliczenia przysługuje nam bo prezent ma poprawić relacje z kontrahentem. W przypadku spółki z o.o., te relacje poprawiamy oczywiście w odniesieniu do konkretnych osób tam pracujących (trudno uznać, że ze spółką, jako osobą prawną, łączą nas jakieś relacje). 😉
Skoro tak przyjmujemy w kontekście prawa do odliczenia, to bądźmy konsekwentni również w odniesieniu do przepisów o kasach fiskalnych.
Ja bym przyjął, że nawet jeśli obdarowanym jest konkretna osoba z danej spółki, ale wręczamy jej prezent z uwagi na zajmowane przez nią stanowisko (o pewnym zakresie decyzyjności mogącym poprawić naszą współpracę), to dalej jest to prezent dla kontrahenta, a nie dla konsumenta.
A więc, że kasy nie ma – ale oczywiście jakieś ryzyko tutaj jest. 🙂
Klient – konsument
Jeżeli Twoim klientem jest konsument, ale alkohol stanowi prezent o małej wartości, to kasy nie ma (bo nie ma sprzedaży).
Jeżeli natomiast nie będzie to prezent o małej wartości, to takie wydanie musisz zaewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej.
Alkohol w prezencie dla pracownika
Prawo do odliczenia
Jeżeli kupujesz alkohol aby przekazać go w prezencie pracownikowi, to nie przysługuje Ci prawo do odliczenia.
Rozliczenie podatku należnego
Ponieważ przy nabyciu nie przysługuje Ci prawo do odliczenia, to od wydania alkoholu nie rozliczasz VAT należnego.
Kasa fiskalna
Skoro nie ma sprzedaży (brak konieczności rozliczenia VAT), to nie masz obowiązku ewidencjonowania tego wydania na kasie fiskalnej.
Wyjątek – producent alkoholu 🙂
Jeżeli jesteś producentem alkoholu, to przy jego produkcji przysługuje Ci prawo do odliczenia.
Jeżeli taki alkohol z własnej produkcji przekażesz w prezencie pracownikom, to musisz rozliczyć VAT należny od tych nieodpłatnych wydań.
Wówczas musisz też zaewidencjonować takie wydania na kasie fiskalnej.
Rozliczenie podatku należnego – jak wykazać w JPK?
Jeżeli nie ma faktury ani kasy, to podatek należny wykazujesz w JPK z zastosowaniem dowodu wewnętrznego (z użyciem kodu „WEW”).
Jeśli trafi Ci się przypadek zaewidencjonowania takiej czynności na kasie, to obrót z tego tytułu będzie ujęty w raporcie zbiorczym z kasy fiskalnej (z oznaczeniem „RO”).
Jeżeli czynność wykażesz w dowodzie wewnętrznym lub raporcie z kasy, to nie stosujesz oznaczenia GTU_01 (dotyczącego napojów alkoholowych). Z uwagi na wyłączenie zawarte §10 ust. 3a rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług.
Zdjęcie tytułowe autorstwa Rodrigo Abreu z Unsplash.
Dzień dobry.
Bardzo mi się podoba tak prosto napisana instrukcja. Łatwo się czyta i od razu w oczy rzucają się ważne informacje.
Rozumiem, że jeżeli sp. z o.o. nie ma kasy fiskalnej ,bo nie przekroczyła progu sprzedaży na rzecz osób fizycznych, to samo przekazanie takiego obowiązku nie rodzi i dalej pilnujemy progu.
Czytam „ZrozumVAT” już od jakiegoś czasu i wiele rzeczy w głowie mi się rozjaśniło, za co dziękuję
Panie Agnieszko, a ja dziękuję za komentarz 🙂
Jeżeli limit jest nieprzekroczony, to korzystamy ze zwolnienia. Ale trzeba uważać żeby nie wykonać czynności z par. 4 rozporządzenia, bo to może wyłączyć możliwość korzystania ze zwolnienia. Polecam w tym temacie artykuł: https://zrozumvat.pl/zwolnienia-z-kas-fiskalnych-w-2022/
Czyli jeśli kupiłam alkohol dla kontrahenta (<100pln) dałam to w nkup, to i tak vat muszę należny naliczyć i odprowadzić?
alkohol wartość większa niż 100pln jednorazowo
Jeśli przyjmiemy, że przy nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia, to tak.
Bardzo dobry wpis!
Szczególnie szanuję wyjście z ugruntowanego przez lata zamkniętego koła co było pierwsze – zakup czy zamiar przekazania nieodpłatnego? Przez lata mówiono – odlicz i nalicz VAT, co było strasznie upierdliwe procesowo i czasami „nieobsługiwalne” w systemie.
Ładnie opisałeś to poniżej:
Jeżeli kupujesz alkohol aby przekazać go w prezencie pracownikowi, to nie przysługuje Ci prawo do odliczenia.
Niech ta dobra praktyka się niesie w świat:)
Dziękuję Marcinie za miłe słowa. 🙂
Jeżeli taka praktyka faktycznie ułatwia życie – to jestem za tym aby niosła się w świat. 🙂
Panie Piotrze, a co z alkoholem zakupionym przez spółkę na spotkanie wigilijne dla pracowników? Oddzielna faktura na alkohol i oddzielna na usługę gastronomiczną w lokalu. Mogę odliczyć vat? Myślę, że wolno mi odliczyć i oczywiście naliczam należny, czy tak?
Z Alkoholem kupowanym na imprezy niestety organy robią problemy :/
np. interpretacje z dnia 30 grudnia 2022 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.704.2022.4.ICZ oraz z dnia 23 kwietnia 2020 r., sygn. 0114-KDIP4-2.4012.180.2020.1.MC.
Ja nie do końca się z tym zgadzam. No ale takie podejście jest prezentowane.
Co jeżeli alkohol pochodzi z własnego sklepu, a chcemy obdarować pracownika odchodzącego na emeryturę (tzw. kosz z różnymi produktami takimi jak np: kawa, herbata, ciastka, no i w tym byłby alkohol)? Nadmieniam, że wtedy wystawiamy RW.
Jeżeli w związku z nabyciem przysługiwało prawo do odliczenia, to konieczne może być rozliczenie podatku należnego.