Autostrada a odliczenie VAT

autostrada a odliczenie VAT

W przypadku przejazdu autostrada płatną, nabywasz usługę, w której zawarty jest podatek VAT. Czy w związku z jej nabyciem przysługuje Ci odliczenie VAT?

Wpis zgodny ze stanem prawnym obowiązującym na dzień 1 stycznia 2022 r.

Czy autostrada płatna daje odliczenie VAT?

Generalną zasadą jest, że w związku z nabywanymi towarami/usługami przysługuje Ci prawo do odliczenia, pod warunkiem że służą one prowadzonej przez Ciebie działalności opodatkowanej VAT.

Czynny podatnik VAT ma spotkanie z klientem w Warszawie, a działalność gospodarczą prowadzi w Poznaniu. Aby dojechać do klienta wykupił przejazd autoastradą A2. Nabyta usługa związana jest z działalnością opodatkowaną VAT, zatem możliwe jest odliczenie VAT.

50% a 100% odliczenie VAT

Musisz pamiętać, że w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przysługuje prawo do odliczenia jedynie 50% kwoty VAT. Pełne odliczenie jest wyjątkiem i możesz je stosować jeżeli:

  • zgłosisz pojazd do naczelnika urzędu skarbowego (informacja VAT-26) oraz prowadzisz ewidencję przebiegu pojazdu albo
  • gdy Twój pojazd posiada odpowiednią konstrukcję.

Jeżeli przejazd autostradą płatną realizujesz pojazdem dającym pełne prawo do odliczenia, to możesz odliczyć 100% VAT. Gdy natomiast przejazd odbywał się samochodem, dla którego nie spełniasz ww. warunków, to przysługuje Ci odliczenie jedynie 50% kwoty VAT.

Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie Odliczanie VAT od wydatków związanych z pojazdem.

Brak faktury za autostradę

Gdy wykupisz przejazd autostradą, to nie otrzymasz standardowej faktury VAT. Pytając o nią usłyszysz zapewne, że przekazany Ci wydruk (paragon), mimo braku Twoich danych, stanowi fakturę.

I jest to jak najbardziej prawdą. Możliwość taką daje §3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wystawiania faktur (przepisy rozporządzenia możesz pobrać TUTAJ).

Dokument taki możesz ująć w ewidencji zakupów i odliczyć VAT pod warunkiem, że zawiera:

  • numer i datę wystawienia,
  • imię i nazwisko lub nazwę sprzedającego oraz jego NIP,
  • informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
  • kwotę podatku oraz kwotę należności ogółem;.

Czy od 2020 r. taki paragon musi zawierać NIP?

Od 2020 r. faktury wystawione do paragonów muszą zawierać NIP kupującego. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie Faktura do paragonu – zmiany od nowego roku.

Obowiązek ten nie dotyczy jednak dowodów sprzedaży (paragonów) dokumentujących przejazd autostradą płatną. Wszystkie dane jakie powinien on zawierać wymienione są w przepisach ww. rozporządzenia. Nie wskazano tam, aby konieczne było wskazywanie NIP nabywcy.

Tym samym bez przeszkód możesz odliczyć VAT posiadając taki dokument (paragon). Nie ma konieczności, aby zawierał on Twój NIP.

Piotr Kępisty

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem i specjalizuję się w podatku VAT. Więcej o mnie...

Komentarze (6) Napisz komentarz

  1. Witam,
    czy taka zasada odliczania Vat z paragonu bez NIP za przejazd autostradą dotyczy również paragonów za parking; mają wszystkie dane ale bez NIP; są jeszcze paragony z niektórych parkometrów gdzie wpisujemy nr rejestracyjny pojazdu, po którym można zidentyfikować do należy on do właściciela firmy.

    Odpowiedz

  2. Czy możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu wydatku poniesionego na przejazd autostradą w celach prywatnych samochodem będącym wpisanym do ewidencji środków trwałych i użytkowanym w sposób mieszany?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *.