Przeczytaj o tym co działo się w VAT w styczniu 2024 r.
Wybrałem najważniejsze zmiany prawne i wydarzenia ze świata podatku VAT.
Nowości ze stycznia 2024 r.
Przesunięcie wejścia w życie KSeF
Obligatoryjny KSeF miał obowiązywać od 1 lipca 2024 r.
W piątek, 19 stycznia 2024 r. Minister Finansów ogłosił, że w 2024 r. KSeF na pewno nie wejdzie w życie (link do konferencji).
Co wynika z wypowiedzi Ministra?
- stwierdzono błędy i problemy z przepustowością systemu KSeF – co mogłoby zagrażać obrotowi gospodarczemu;
- zostanie przeprowadzony audyt techniczny systemu;
- dopiero po audycie zostanie podana nowa data wejścia w życie przepisów i informacje co dalej z KSeF;
- zgodnie z deklaracją Ministra Finansów – KSeF nie wejdzie w życie w 2024 r.
Póki co mamy jedynie informację z konferencji. Żeby przesunięcie terminu stało się faktem, to muszą zostać dokonane zmiany legislacyjne.
Póki co nie znalazłem żadnego projektu na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Na pytanie co dalej z KSeF próbowałem odpowiedzieć na webinarze podsumowującym zmiany z IV kwartału 2023 r.
Obniżka stawki VAT dla branży beauty
Premier Donald Tusk zapowiedział obniżenie stawki VAT z 23% na 8% dla usług wykonywanych przez salony piękności i kosmetyczne.
Na razie konkretów brak (nie widzę jeszcze żadnego projektu).
Jedyne czym dysponujemy to wpis na twitterze. 😉
Zakładany termin zmiany to 1 kwietnia 2024 r.
Zmiany w VAT obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.
Nowe rozporządzenie dotyczące stawek obniżonych
Od dnia 1 stycznia 2024 r. obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące stawek obniżonych.
Znajdziesz w nim przepisy przewidujące obniżone stawki VAT m.in. dla:
- niektórych usług transportowych;
- dostaw towarów do podmiotu unijnego – gdy są one przeznaczone do wykonania na nich w Polsce usług na rzeczowym majątku ruchomym;
- wybranych urządzeń przeznaczonych dla niewidomych.
Przedłużenie tarczy antyinflacyjnej
Nowe rozporządzenie dotyczące stawek obniżonych przedłuża również tzw. tarczę antyinflacyjną.
Z § 10 tego rozporządzenia wynika, że do dnia 31 marca 2024 r. do podstawowych produktów spożywczych stosuje się dalej stawkę VAT 0%.
Chodzi o towary spożywcze wymienione w poz. 1–18 załącznika nr 10 do ustawy, inne niż klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56).
Natomiast w § 11 rozporządzenia, do 31 grudnia 2024 r. przedłużono możliwość stosowania stawki VAT 8% dla niektórych produktów służących produkcji rolnej.
Usunięcie stawki 0% dla pomocy Ukrainie
Od momentu rozpoczęcia wojny w Ukrainie, obowiązywały przepisy o możliwości stosowania stawki 0% dla świadczeń nieodpłatnych realizowanych na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium Ukrainy.
Zasady korzystania z tego rozwiązania opisywałem w artykule Stawka 0% na pomoc Ukrainie.
W nowym rozporządzeniu dotyczącym stawek obniżonych nie znalazły się te uregulowania. A zatem od dnia 1 stycznia 2024 r. nie jest możliwe stosowanie stawki 0% w takich przypadkach.
Wnioskowanie o WIS wyłącznie w formie elektronicznej
Od 1 stycznia 2024 r. wniosek o wydanie WIS można złożyć wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem konta e-Urząd Skarbowy.
Wynika to z dodania art. 42b ust. 1a-1b ustawy o VAT.
Zmiany wprowadziła ustawa z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.
Nowe rozporządzenie dotyczące zwolnień z kas
Od dnia 1 stycznia 2024 r. obowiązuje rozporządzenie z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Nowe przepisy opisałem w artykule Zwolnienia z kas fiskalnych w 2024 r.
Nowe obowiązki dostawców usług płatniczych
Od dnia 1 stycznia 2024 r. dodano do ustawy o VAT art. 110a – 110e.
Wprowadzono je na mocy ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która implementuje dyrektywę 2020/284.
Od nowego roku dostawcy usług płatniczych muszą prowadzić ewidencję odbiorców płatności w odniesieniu do świadczonych usług płatniczych.
Należy ją prowadzić w postaci elektronicznej, za każdy kwartał, jeżeli w ciągu kwartału świadczone są usługi płatnicze odpowiadające ponad 25 płatnościom transgranicznym na rzecz tego samego odbiorcy płatności.
Z płatnością transgraniczną mamy do czynienia w przypadku, gdy płatnik znajduje się na terytorium jednego państwa członkowskiego, a odbiorca płatności znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego albo na terytorium państwa trzeciego.
Ewidencji nie prowadzi się dla płatności krajowych.
Dostawca usług płatniczych udostępnia ewidencję organom podatkowym w państwie członkowskim, w którym ma siedzibę, nie później niż do końca miesiąca następującego po upływie kwartału kalendarzowego, którego dotyczą informacje.
Nowy formularz VAT-R
Od dnia 1 stycznia 2024 r. stosujemy wyłącznie wersję 17 formularza VAT-R.
Formularz ten stosujemy co prawda od 13 września 2023 r., ale do końca 2023 r. równolegle mogliśmy jeszcze stosować formularz w wersji 16. Od 2024 r. obowiązuje już wyłącznie wersja 17.
Zmiany w VAT obowiązujące od 1 lutego 2024 r.
Zmiany w JPK
Od 1 lutego 2024 r. wchodzi w życie część przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług.
Chodzi o przepis dotyczący faktur końcowych wystawianych dla udokumentowania dostawy/usługi, jeżeli w tym samym miesiącu otrzymaliśmy zaliczki.
Od 1 września 2023 r. nie musimy w takich przypadkach wystawiać faktur zaliczkowych. Możemy wystawić wyłącznie fakturę końcową (art. 106b ust. 1a ustawy o VAT). Przy czym w takiej fakturze, oprócz daty dostawy/wykonania usługi, należy również wskazać daty otrzymania zaliczek (art. 106e ust. 1a ustawy o VAT).
Regulacje opisywałem w podsumowaniu września 2023 r.
Od 1 lutego 2024 r. dostosowano przepisy o JPK – w przypadku wystawienia takiej faktury końcowej – obowiązkowe jest podanie w JPK jedynie daty sprzedaży (bez podawania dat otrzymania zaliczek).
Orzeczenie TSUE
Sprawa C‑442/22: pracownik może odpowiadać za VAT z pustych faktur
Dnia 30 stycznia 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie w polskiej sprawie (C‑442/22).
Stan faktyczny
Pracownica zarządzająca stacją paliw zbierała paragony fiskalne i wystawiała do nich faktury. Jako nabywców wskazywała fikcyjne podmioty, które odliczały z tych faktur VAT.
Był to proceder zmierzający do wyłudzania VAT.
Trwał on przez około 4 lata. Faktury były wystawiane poza systemem do fakturowania pracodawcy (nie były dla niego widoczne). W tym okresie pracownica wystawiła 1679 faktur, wyłudzając prawie 1,5 mln zł VAT.
Organy podatkowe domagały się zapłaty VAT od pracodawcy (na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT).
Jakie wnioski płyną z tego orzeczenia?
Uzasadnienie TSUE można streścić następująco:
- Do zapłaty VAT na podstawie art. 108 ustawy o VAT może zostać pociągnięta każda osoba/podmiot, która wystawi fakturę (nie musi być to podatnik). Dotyczy to również pracownika.
- Nie odpowiada automatycznie podmiot wskazany jako wystawca faktury – istotne jest to, kto wystawia fakturę.
- W analizowanej sprawie odpowiada pracownica – o ile pracodawca dochował należytej staranności przy kontrolowaniu jej działań.
Co nowego na blogu?
Nowe wpisy
Miesiąc tradycyjnie rozpoczęliśmy podsumowaniem wydarzeń z ostatniego miesiąca:
Ponadto opublikowałem również artykuł, w którym omówiłem w jakich przypadkach podatnik zwolniony ma obowiązek korzystania z KSeF:
Darmowy webinar: Podsumowanie zmian w IV kwartale 2023 r.
Dnia 23 stycznia 2024 r. poprowadziłem webinar podsumowujący IV kwartał 2023 r.
Webinar: zmiany w VAT w IV kwartale 2023 r.
Zapisz się na warsztaty z importu usług!
W najbliższą środę (7 lutego 2024 r.) spotykamy się na warsztatach z importu usług.
To nowa formuła, w której skupiamy się na konkretnej transakcji, analizując najbardziej problematyczne kwestie związane z jej rozliczaniem.
Dzięki temu szybko przyswajasz to, co najważniejsze w danym temacie.
W zeszłym roku przeprowadziłem kilkadziesiąt rozmów z uczestnikami moich szkoleń.
Nie narzekacie na brak materiałów, źródeł czy opracowań. Najtrudniej wygospodarować Wam te kilka godzin na rozpracowanie tematu.
Dlatego w warsztatach ograniczamy zakres omawianego materiału. Do tego przerabiamy ćwiczenia. Celem jest aby w 1,5 godziny opanować najistotniejsze kwestie z perspektywy prawidłowości rozliczeń w VAT.
W środę 7 lutego 2024 r. w godz. 17:00-18:30 skupimy się na momencie powstania obowiązku podatkowego, ujmowaniu korekt oraz kursach walut.
Na warsztaty możesz zapisać się tutaj.
Zdjęcie tytułowe autorstwa Towfiqu barbhuiya z Unsplash
Niech będzie pochwała dla autora za umiejętność nie tylko informowania, lecz także zaangażowania czytelnika, tworząc atmosferę dialogu, gdzie zdania to jak wymiana mądrości pomiędzy autorem a czytelnikiem.