Przeczytaj o tym co działo się w VAT we wrześniu 2023 r.
Wybrałem najważniejsze zmiany prawne i wydarzenia ze świata podatku VAT.
Zmiany w VAT, które weszły w życie we wrześniu 2023 r.
Możliwość wystawiania korekt w KSeF do faktur pierwotnych wystawionych poza KSeF
Od 1 września 2023 r. możliwe jest wystawianie w KSeF faktur korygujących do faktur pierwotnych wystawionych poza KSeF – a więc faktur elektronicznych oraz w postaci papierowej.
Dotychczas w ramach systemu fakultatywnego możliwe było wystawianie w KSeF korekt wyłącznie do e-faktur.
Jest to przygotowanie do systemu obligatoryjnego, który ma obowiązywać od 1 lipca 2024 r.
Od tego momentu niemal każda faktura będzie wystawiana jako faktura ustrukturyzowana (w tym korekty).
Możliwość niewystawiania faktur zaliczkowych
Od 1 września 2023 r., w sytuacji, gdy otrzymasz zaliczkę w tym samym miesiącu, w którym ma miejsce sprzedaż, to nie musisz wystawiać faktury zaliczkowej.
W takim przypadku wystawiasz wyłącznie fakturę końcową.
Możliwość ta wynika z dodanego art. 106b ust. 1a ustawy o VAT.
Regulacja ta dotyczy zarówno faktur ustrukturyzowanych, elektronicznych jak i papierowych.
Wyłączenia
Przy czym na podstawie dodanego art. 106b ust. 1b ustawy o VAT, możliwość niewystawiania faktur zaliczkowych nie dotyczy przypadków, dla których terminy wystawiania faktury określone są w art. 106i ust. 3-8 ustawy o VAT.
Chodzi tutaj o faktury dotyczące:
- usług budowlanych i budowlano-montażowych świadczonych dla podatników;
- dostawy książek drukowanych;
- czynności polegających na drukowaniu książek;
- świadczeń wymienionych w art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT, dla których obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (tj. dostawa mediów, najem, itd.).
Ponadto wyłączenie dotyczy też faktur wystawianych:
- na żądanie nabywcy (na podstawie art. 106b ust. 3 ustawy o VAT);
- przed otrzymaniem zaliczki lub przed dostawą towaru/wykonaniem usługi.
Dodatkowy element faktury końcowej wystawionej z pominięciem faktury zaliczkowej
Jeżeli zdecydujesz się na możliwość niewystawiania faktury zaliczkowej, to faktura wystawiana po dostawie/usłudze (tj. końcowa/rozliczeniowa) musi zawierać dodatkowy element.
Wymagane jest wskazanie daty otrzymania zaliczki (wynika to z dodanego art. 106e ust. 1a ustawy o VAT).
Jeżeli w danym miesiącu było kilka wpłat zaliczkowych, to należy wskazać datę otrzymania każdej z nich.
Dnia 12 i 22 października 2023 r. otrzymujesz zaliczki od kontrahenta. Usługę wykonujesz 29 października 2023 r.
W takim przypadku możesz wystawić jedną fakturę końcową. Nie musisz wystawiać faktur zaliczkowych. Przy czym w fakturze końcowej konieczne jest wskazanie dat otrzymania obu zaliczek.
Wymóg podania numerów KSeF faktur zaliczkowych
Jeżeli wystawione faktury zaliczkowe nie dokumentują całej zapłaty, to w fakturze końcowej należy wskazać numery poprzednio wystawionych faktur zaliczkowych (art. 106f ust. 3 zdanie drugie ustawy o VAT).
Może być też tak, że kilka faktur zaliczkowych opiewa na 100% należności. Wówczas ostatnia z nich musi zawierać numery poprzednio wystawionych faktur zaliczkowych (art. 106f ust. 4 ustawy o VAT).
Od dnia 1 września 2023 r. zmodyfikowano brzmienie tych przepisów. Jeżeli faktura zaliczkowa została wystawiona jako faktura:
- ustrukturyzowana – to wskazujemy jej numer KSeF;
- inna niż ustrukturyzowana – podajemy jej numer (nadany przez wystawcę faktury).
Zawężenie uprawnień w KSeF dla jednostek wewnętrznych podatnika
Od 1 września 2023 r. obowiązują też przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 sierpnia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur.
Nowe regulacje umożliwiają nadawanie zawężonych uprawnień w KSeF przy dużych strukturach podmiotów (posiadających np. kilka oddziałów, jednostek wewnętrznych itp.).
W tym celu nadaje się takiej jednostce tzw. sub-NIP.
Jeżeli sprzedawcy w wystawianej e-fakturze wskażą w węźle „Podmiot3” dane takiej jednostki (tj. podadzą jej sub-NIP), to jednostka ta uzyska dostęp tylko do tych faktur (nie będzie widziała wszystkich faktur podatnika).
Pozostałe nowości z września 2023 r.
Opublikowanie broszury informacyjnej dotyczącej e-faktur
Na stronach Ministerstwa Finansów opublikowano broszurę informacyjną dotyczącą schemy e-faktury (w wersji 2.0).
Opublikowano również przykładowe pliki dla struktury logicznej e-Faktury FA(2).-2.zip
Projekt rozporządzenia dotyczącego wyłączeń z KSeF
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie przypadków odpowiednio udokumentowanych dostaw towarów lub świadczenia usług, w których podatnik nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych.
Wyłączeni z obowiązku wystawiania e-faktur mają być podatnicy, którzy świadczą usługi:
- przejazdu autostradą płatną;
- przewozu osób na dowolną odległość: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami.
Wyłączenie to znajdzie zastosowanie jeżeli ww. usługi zostaną udokumentowane fakturami w formie biletu jednorazowego, wystawionymi przez podatników uprawnionych do świadczenia tych usług.
Ponadto wyłączeniem mają być objęte niektóre faktury wystawiane przez Centralne Biuro Opłat Trasowych (CRCO) Europejskiej Organizacji do Spraw Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (EUROCONTROL) w imieniu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Zmiany w VAT, które wejdą w życie w październiku 2023 r.
Opakowania wielokrotnego użytku – nowe zasady korekty podstawy opodatkowania
Generalną zasadą w ustawie o VAT jest, że wartość opodatkowania nie zwiększa podstawy opodatkowania, jeżeli sprzedający pobrał kaucję (art. 29a ust. 11 ustawy o VAT).
Przy czym podwyższenie podstawy opodatkowania jest wymagane, jeżeli kupujący opakowania nie zwróci – a w konsekwencji sprzedający zatrzyma pobraną kaucję (art. 29a ust. 12 ustawy o VAT).
Od dnia 13 października 2023 r. wejdą w życie przepisy ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw.
Wprowadza ona system kaucyjny, w ramach którego możliwy jest zwrot opakowania, bez konieczności okazywania dowodu zakupu. Można więc zwrócić opakowanie w dowolnym punkcie uczestniczącym w tym systemie.
W związku z jego wprowadzenie przewidziano również zmiany w ustawie o VAT.
Do art. 2 ustawy o VAT zostaną dodane definicje:
- opakowania wielokrotnego użytku;
- wprowadzającego produkty w opakowaniach na napoje;
- odpadu opakowaniowego.
Na mocy dodawanego art. 29a ust. 12a ustawy o VAT, podatnik będzie zobligowany podwyższyć podstawę opodatkowania o wartość opakowania jeżeli nabywca:
- nie zwróci opakowania wielokrotnego użytku albo
- zwróci odpad opakowaniowy.
Ponieważ opakowanie może być zwrócone w każdym punkcie uczestniczącym w systemie kaucyjnym (a więc również podmiotowi innemu niż sprzedający), to ustalono szczególny sposób określania zmiany podstawy opodatkowania (dodawany art. 29a ust. 12b ustawy o VAT).
Zmianę podstawy opodatkowania określa się na ostatni dzień roku przez określenie różnicy między liczbą wprowadzonych do obrotu a liczbą zwróconych w danym roku opakowań wielokrotnego użytku.
Dodatkowo podatnik wprowadzający produkty w opakowaniach na napoje musi prowadzić specjalną ewidencję w formie elektronicznej. Jej elementy oraz zasady prowadzenia określone są w dodawanym art. 109 ust. 11ia-11ic ustawy o VAT.
Co nowego na blogu?
Nowe wpisy
Miesiąc tradycyjnie rozpoczęliśmy podsumowaniem wydarzeń z sierpnia:
Przygotowałem również obszerny wpis na temat zmian wprowadzanych w związku z wejściem w życie obowiązku wystawiania e-faktur:
Zdjęcie tytułowe autorstwa Towfiqu barbhuiya z Unsplash