Czy kody w nowym JPK mogę potwierdzić za pomocą interpretacji?

kody JPK interpretacja

Szaleństwo związane z nowym JPK nie ustaje. Pisałem już o tym, że część kodów możesz potwierdzić za pomocą WIS.

Dzisiaj wyjaśniam, które z kodów w nowym JPK możesz potwierdzić przy wykorzystaniu indywidualnej interpretacji podatkowej.

Co daje interpretacja podatkowa?

Interpretacje indywidualne wydawane są na wniosek podatnika przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Szczegółowe informacje jak wystąpić o taką interpretację znajdziesz na stronie KAS. Jej koszt, gdy dotyczy jednej sprawy wynosi 40 zł.

Zastosowanie się przez podatnika do wydanej dla niego interpretacji nie może mu szkodzić. Dzięki niej uzyskujesz więc ochronę, a organ podatkowy w trakcie ewentualnej kontroli nie może podważać prawidłowości Twojego postępowania.

Jakie kody mogę potwierdzić za pomocą interpretacji indywidualnej?

Interpretacja indywidualna dotyczy stosowania przepisów prawa podatkowego. Oczywiście rozporządzenie regulujące nowy JPK zawiera przepisy prawa podatkowego. Zatem zasadniczo za pomocą interpretacji możesz potwierdzić każdy kod.

Przy czym w przypadku niektórych kodów GTU, tam gdzie jest to możliwe, lepiej wykorzystać WIS. Zgodnie bowiem z art. 14b §1a Ordynacji podatkowej interpretacji nie wydaje się w zakresie objętym wiążącymi informacjami stawkowymi.

Istnieje więc nawet ryzyko odmowy wydania interpretacji jeżeli wniosek będzie dotyczył kodu GTU, który można potwierdzić za pomocą WIS.

Które kody GTU potwierdzić za pomocą WIS?

Może być to dla Ciebie zaskakujące, ale niektóre kody GTU możesz potwierdzić za pomocą wiążącej informacji stawkowej. Szczegółowo pisałem o tym w artykule pt. Czy kody GTU można potwierdzić za pomocą WIS.

Jest to lepsze rozwiązanie bowiem w ramach WIS organ musi zaklasyfikować towar wg kodu CN albo usługę wg PKWiU. W ramach interpretacji indywidualnych organy takiej klasyfikacji nie dokonują.

Jeżeli zatem zamierzasz potwierdzić stosowanie kodów GTU, to najpierw sprawdź w ww. artykule czy możesz go potwierdzić za pomocą WIS. Dopiero jeśli nie będzie takiej możliwości, to wykorzystaj w tym celu interpretację podatkową.

Dotyczy to jednak jedynie kodów GTU.

Za pomocą WIS nie potwierdzisz kodów dla rodzajów dokumentów (np. RO, FP, WEW) lub procedur w VAT (np. TP, EE, SW). Kody te nie są stosowane bowiem dla świadczeń określonych przy użyciu Nomenklatury scalonej lub PKWiU. A jedynie takich dotyczyć może WIS.

Czy ma znaczenie czy jest to kod w ewidencji sprzedaży lub ewidencji zakupów?

W nowym JPK przewidziano:

  • 29 kodów w ewidencji sprzedaży;
  • 5 kodów w ewidencji zakupów.

Zasadniczo każdy z tych kodów możesz potwierdzić za pomocą indywidualnej interpretacji podatkowej. Nie ma zatem znaczenia czy chcesz potwierdzić kod z ewidencji sprzedaży lub zakupów.

Kody dotyczące rodzaju dokumentu

W nowym JPK przewidziano 3 oznaczenia dla rodzajów dokumentów:

Oznaczenie WEW stosujemy zarówno w ewidencji sprzedaży, jak i w ewidencji zakupów. Dodatkowo w ewidencji zakupów kodem VAT_RR oznaczamy faktury VAT RR.

Każdy z tych kodów potwierdzisz za pomocą interpretacji.

We wniosku o interpretację musisz opisać w jakich przypadkach stosujesz dany dokument i kiedy uwzględniasz go w ewidencji. W pytaniu możesz potwierdzić czy powinien być on dodatkowo oznaczony którymś z ww. kodów.

Kody dotyczące procedur w VAT

W ewidencji sprzedaży przewidziano 13 oznaczeń dla poszczególnych procedur w VAT. Szczegółowo opisuję je w artykule pt. Nowy JPK VAT – od kiedy obowiązuje i co się zmieni więc nie będę tutaj zajmował miejsca.

Za pomocą interpretacji potwierdzisz stosowanie każdego z tych kodów. Wówczas w stanie faktycznym musisz opisać dokładnie całą transakcję, a wniosek może dotyczyć kwestii stosowanego w jej przypadku kodu.

Kody GTU

Tak ja pisałem wcześniej, w przypadku kodów, które dotyczą świadczeń określanych przy użyciu symboli PKWiU albo Nomenklatury scalonej, należy wystąpić o WIS. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Czy kody GTU można potwierdzić za pomocą WIS.

Niemniej jednak w przypadku WIS mamy póki co lukę, która nie pozwala na potwierdzenie klasyfikacji towaru wg PKWiU. Luka ta ma zostać załatana dopiero w ramach tzw. pakietu SLIM VAT. Zatem będzie to możliwe dopiero od stycznia.

Do tego czasu kody GTU, które dotyczą towarów określanych przy wykorzystaniu PKWiU możesz potwierdzić jedynie w ramach interpretacji indywidualnej.

Problem ten dotyczy kodów GTU 05, 06, 08 (w części gdzie jest odwołanie do załącznika nr 15 do ustawy o VAT).

Moim zdaniem jednak nie ma sensu obecnie potwierdzać tych kodów za pomocą interpretacji. W takim przypadku musisz bowiem we wniosku wskazać symbol PKWiU. Klasyfikacji dokonujesz zatem samodzielnie. Nawet jeśli dostaniesz interpretację, to w trakcie kontroli organ może podważyć prawidłowość dokonanej przez Ciebie klasyfikacji i uznać, że interpretacja Cię nie chroni.

Z tego względu rekomenduję poczekać aż luka zostanie usunięta i będziemy mogli potwierdzić te kody GTU za pomocą WIS.

Tam gdzie WIS nie możesz zastosować, to wystąpić możesz z wnioskiem o interpretację. Będzie to w szczególności dotyczyło np.:

  • GTU_04 – dotyczy wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego, płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich, wymaga więc interpretacji przepisów ustawy o podatku akcyzowym;
  • GTU_10 – w przypadku, gdy sprzedajesz grunty, budynki lub budowle;
  • GTU_12 – dla rozstrzygnięcia czy stosuje się ten kod dla wykonywanych przez Ciebie usług niematerialnych.

Zapewne większego sensu nie będzie miało występowanie o WIS w przypadku GTU_09. Jego stosowanie uzależnione jest bowiem od przepisów prawa farmaceutycznego (jest to jeden z absurdów, o którym już pisałem).

Organ podatkowy nie odpowie na pytanie jeżeli jego rozstrzygnięcie nie będzie wynikało z przepisów podatkowych, lecz regulacji innej gałęzi prawa.

Podobnie większego sensu nie będzie miało występowanie z wnioskiem o potwierdzenie GTU_11. Dotyczy ono przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Jednak ustalenie czy ono Cię dotyczy wymaga odwołania do ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Zatem również dotyczy niepodatkowej gałęzi prawa.

Piotr Kępisty

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem i specjalizuję się w podatku VAT. Więcej o mnie...

Komentarze (3) Napisz komentarz

  1. Dzień dobry. Panie Piotrze, pytanie zupełnie nie na powyższy temat ale może mi Pan pomoże.. Jak to w końcu jest z plikiem JPK_FA na żądanie ? Jezeli faktury wystawiane są ręcznie albo nawet napisane, wydrukowane i przechowywane w formie papierowej ( np. z Worlda) i w takiej formie oddane klientowi a księgowość prowadzona jest przez biuro ( które tych faktur nie wystawia) to trzeba generować ten plik , czy nie? Nie mogę znaleźć żadnych konkretów..z góry dziękuję

    Odpowiedz

    • Dzień dobry Pani Magdaleno, podstawą żądania pliku JPK jest w takim przypadku art. 193a Ordynacji podatkowej. Zgodnie z ust. 1 tego przepisu, w przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych, organ podatkowy może żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w § 2, wskazując rodzaj ksiąg podatkowych oraz okres, którego dotyczą.

      Nie jestem specjalistą z Ordynacji podatkowej, ale wydaje mi się, że organ ma możliwość żądania JPK_FA (JPK dotyczący dowodów księgowych) w przypadku, gdy księgi podatkowe prowadzone są przy użyciu programów komputerowych. Przepis nie mówi nic na temat samych dowodów, czy muszą one być generowane elektroniczne. Więc nawet jeśli mamy faktury wystawiane papierowo, ale księgi prowadzimy elektroniczne, to organ może zażądać takiego pliku. Tak mi się przynajmniej wydaje. Ale gdyby miała Pani dalsze wątpliwości albo spór z organem to należy zgłosić się do osoby specjalizującej się w Ordynacji podatkowej. W razie czego proszę pisać na kontakt@zrozumvat.pl, podam namiary.

      Odpowiedz

      • Bardzo dziękuję Panie Piotrze, przyznam, że spotkałam się ze sprzecznymi opiniami na ten temat stąd moje wątpliwości.Pozdrawiam.

        Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *.