W poprzednim wpisie omówiliśmy jakie elementy musi zawierać faktura VAT. Z tego artykułu dowiesz się co muszą zawierać faktury dokumentujące transakcje niepodlegające VAT w Polsce.
1. Co to są transakcje niepodlegające VAT w Polsce?
Jakich transakcji dotyczą tego rodzaju faktury? Będą to przypadki, gdy z przepisów określających miejsce świadczenia wynika, że nie podlega ono opodatkowaniu VAT w Polsce (tylko w innym państwie UE albo spoza UE).
Jeżeli chodzi o sposób ustalania miejsca opodatkowania usług, to część informacji na ten temat możesz znaleźć w kroku drugim opisanym w artykule Metoda na ustalenie czy występuje import usług.
Jako przykłady tego typu świadczeń można wskazać na:
- eksport usług,
- dostawę z montażem w innym niż Polska państwie,
- dostawę towaru, który w momencie dostawy znajduje się w innym niż Polska państwie.
Eksport usług wystąpi np. w przypadku, gdy firma z Polski wykona usługę na rzecz firmy z USA (miejscem opodatkowania zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT jest wówczas siedziba usługobiorcy).
Dostawa z montażem może dotyczyć firm produkujących maszyny (np. całe linie produkcyjne). Jeżeli nabywcą takiej linii produkcyjnej będzie firma z zagranicy, to miejscem opodatkowania będzie kraj, w którym sprzedający dokona jej montażu (art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).
Możesz również, jako polska firma, sprzedawać nieruchomość położoną w Niemczech. Wówczas sprzedaż ta podlega opodatkowaniu w tym państwie.
Po lekturze wpisu pt. Kiedy muszę wystawić fakturę VAT? wiesz już, że w takich przypadkach musi być wystawiona faktura – mimo, że transakcja nie podlega VAT w Polsce.
2. Elementy faktury VAT NP
Faktura taka powinna przede wszystkim zawierać oznaczenie „odwrotne obciążenie”.
Przepis posługuje się tym oznaczeniem w cudzysłowie, konieczne jest zatem jego użycie w języku polskim (mimo, że Twoim kontrahentem jest podmiot zagraniczny). Przy czym nic nie stoi na przeszkodzie, aby obok użyć tego oznaczenia w innym języku (np. po angielsku: reverse charge).
W fakturze tej nie wskazujesz stawki i kwoty podatku. Transakcja nie podlega VAT w Polsce, zatem nie ma polskiego VAT.
Dodatkowo jeżeli Twoim klientem jest kontrahent spoza UE, to w fakturze takiej nie wskazujesz jego numeru VAT.
Podstawa prawna: art. 106b ust. 1 pkt 18 oraz art. 106e ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy o VAT.
Dzień dobry,
a co w sytuacji, gdy podatnik zapomni ująć na fakturze „reverse charge” – faktura na podmiot spoza Uni ze stawką NP. Mogę wystawić fakturę korygującą?
Można wówczas skorygować fakturę w celu dodania tej adnotacji.