Kiedy faktura musi zawierać adnotację mechanizm podzielonej płatności?

mechanizm podzielonej platnosci

Jeżeli dokonujesz świadczenia objętego obligatoryjnym split payment, to wystawiona przez Ciebie faktura musi zawierać adnotację „mechanizm podzielonej płatności”.

Wpis zgodny ze stanem prawnym obowiązującym na dzień 1 stycznia 2022 r.

Kiedy mamy do czynienia z obligatoryjną podzieloną płatnością?

Obowiązek stosowania split payment dotyczy transakcji, w której łącznie spełnione są następujące warunki:

  • udokumentowana jest fakturą z wykazanym VAT, której wartość brutto przekracza kwotę 15 tys. zł oraz
  • dotyczy świadczenia wymienionego w załączniku nr 15 do ustawy o VAT.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat podzielonej płatności (split payment), pobierz poradnik, który dla Ciebie przygotowałem!

Otrzymasz go po zapisaniu na mój newsletter. Możesz w tym celu skorzystać z poniższego formularza.

Czy mogę użyć adnotacji „MPP”, „split payment” albo innej podobnej?

Przepisy ustawy o VAT powołują tę adnotacją w cudzysłowie. Oznacza to, że musisz ją użyć w takim samym brzmieniu, w jakim przedstawia je ustawa. Tym samym w fakturze musisz umieścić adnotację:

mechanizm podzielonej płatności

Nie możesz jej zastąpić skrótem MPP albo adnotacją po angielsku – tj. split payment.

Podstawa prawna: art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT.

W jakim miejscu faktury muszę umieścić tę adnotację?

Przepisy nie regulują w jakim miejscu musisz ją umieścić. Możesz ją zatem wstawić w dowolnej części faktury.

Czy przewidziano kary za brak adnotacji?

Jak to w podatkach bywa, większość obowiązków wiąże się z karami za ich niedopełnienie. 😉

Podatnik, który wystawia fakturę bez adnotacji (gdy jest obowiązany ją umieścić) naraża się na wymierzenie sankcji w wysokości 30% VAT wykazanego w fakturze.

Od kary tej uratować może Cię nabywca, jeżeli pomimo braku adnotacji, zapłaci za fakturę stosując split payment.

Musisz jednak pamiętać, że wystawienie faktury bez ustawowej adnotacji może zostać uznane za jej wadliwe wystawienie. W takim przypadku może grozić Ci kara przewidziana w Kodeksie karnym skarbowym. Kara ta dotyczy wówczas konkretnej osoby, która dopuściła się czynu zabronionego.

Podstawa prawna: art. 106e ust. 12 i 13 ustawy o VAT oraz art. 62 Kodeksu karnego skarbowego.

Czy jeżeli wystawiłem fakturę bez adnotacji, mogę wystawić fakturę korygującą?

Przez wystawienie faktury korygującej można poprawić każdy stwierdzony w fakturze błąd. Jeżeli zatem dotyczył Cię obowiązek umieszczenia adnotacji „mechanizm podzielonej płatności”, a nie została ona umieszczona, to powinieneś ją dodać przez wystawienie faktury korygującej.

Czy adnotację może dodać nabywca wystawiając notę korygującą?

Nota korygująca nie może korygować danych odnoszących się do wartości transakcji. Nie ma natomiast zakazu dodawania nią wymaganych prawem adnotacji.

Nabywca może zatem wystawić notę korygującą w celu dodania adnotacji „mechanizm podzielonej płatności”. Wywoła ona jednak skutek dopiero po jej zaakceptowaniu przez sprzedającego.

Czy mogę umieścić adnotację na fakturach, których nie dotyczy obligatoryjne MPP?

Ministerstwo Finansów potwierdziło w objaśnieniach podatkowych (znajdziesz je TUTAJ), że podatnicy mogą umieszczać taką adnotację również na fakturach, których nie dotyczy obligatoryjny split payment.

Możesz zatem zdecydować się na jej umieszczanie na wszystkich wystawianych przez Ciebie fakturach.

Czy adnotacja umieszczona na fakturze, której nie dotyczy obligatoryjne MPP, zobowiązuje nabywcę do zapłaty split payment?

Kupujący zobowiązany jest zastosować split payment tylko jeśli z przepisów wynika taki obowiązek. Z perspektywy nabywcy nie ma zatem żadnego znaczenia czy sprzedający umieścił w fakturze adnotację czy też nie.

Jeżeli wystawisz fakturę dla transakcji nieobjętej obligatoryjnym MPP i umieścisz na niej adnotację, to nabywca może zastosować split payment, lecz nie ma takiego obowiązku.

Piotr Kępisty

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem i specjalizuję się w podatku VAT. Więcej o mnie...

Komentarze (2) Napisz komentarz

  1. Witam!
    Temat jest jasno i przejrzyście wyjaśniony, jak rzadko :))
    Przeczytałam kilka Pana artykułów i wszystkie są bardzo przydatne.

    Pozdrawiam,
    Katarzyna K.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *.