
Od 1 lipca wejdą w życie przepisy pakietu SLIM VAT 3. Dotyczą one m.in. zmian w zakresie WDT.
Gdzie znajdę ustawę zmieniającą
Zmiany wprowadziła ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.
Jest to akt prawny wprowadzający tzw. pakiet SLIM VAT 3.
Od kiedy zmiany dotyczące WDT wchodzą w życie?
Przepisy o WDT zostaną zmienione od 1 lipca 2023 r.
Czego dotyczą zmiany?
Modyfikacji ulega art. 42 ust. 12a ustawy o VAT.
Poniżej treść przepisu, przy czym:
- przekreślona, czerwona część obowiązuje do końca czerwca 2023 r.;
- zielony fragment to nowe brzmienie przepisu.
W przypadkach, o których mowa w ust. 12, otrzymanie dowodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, upoważnia podatnika do wykazania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką 0% w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za okres rozliczeniowy,
Art. 42 ust. 12a ustawy o VAT z uwzględnieniem zmian z pakietu SLIM VAT 3.w którym dostawa ta została dokonanaw którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania przez niego tej dostawy, i dokonania korekty deklaracji podatkowej oraz odpowiednio informacji podsumowującej, o której mowa w art. 100 ust. 1.
Kiedy stosujemy zmieniony przepis?
Spóźnienie ze zgromadzeniem dokumentów potwierdzających wywóz towarów
Jednym z warunków stosowania stawki 0% dla WDT jest uzyskanie dokumentacji potwierdzającej wywóz towarów do innego niż Polska państwa UE.
Musisz ją zgromadzić w terminie na złożenie deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy (art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).
Wywóz towarów do klienta w Niemczech i dostawa następuje w maju. Dnia 15 czerwca wystawiasz fakturę dokumentującą WDT. Do 25 lipca musisz zgromadzić list przewozowy i specyfikację poszczególnych sztuk ładunku.
Możliwość niewykazania WDT przez 1 kwartał lub 2 miesiące
Może się jednak zdarzyć, że tej dokumentacji nie zgromadzisz w terminie.
Wówczas zastosowanie znajduje art. 42 ust. 12 ustawy o VAT.
Jest to regulacja, która pozwala Tobie czekać z wykazaniem WDT.
Jeżeli rozliczasz się:
- kwartalnie – to czekasz jeden dodatkowy kwartał;
- miesięcznie – to nie wykazujesz WDT przez dwa kolejne miesiące.
Jeśli w ciągu tego dodatkowego kwartału lub 2 miesięcy uzyskasz dokumenty potwierdzające wywóz, to stosujesz stawkę 0%.
Jeżeli natomiast w tym terminie nie zgromadzisz dokumentacji, to musisz opodatkować dostawę wg stawki właściwej dla danego towaru. Robisz to w rozliczeniu za ten dodatkowy kwartał lub drugi miesiąc.
Wywóz towarów (laptopów) do klienta w Niemczech i dostawa następuje w maju. Dnia 15 czerwca wystawiasz fakturę dokumentującą WDT (stosujesz rozliczenia miesięczne). Przewoźnik do 25 września nie dostarczył Tobie listu przewozowego (nie masz również jak uzupełnić dokumentacji).
W takim przypadku opodatkowujesz dostawę w sierpniu, przy zastosowaniu 23-proc. stawki VAT.
Prawo do wykazania WDT poprzez korektę – przepis modyfikowany w SLIM VAT 3
I dopiero na tym etapie mamy sytuację, w której korzystamy z przepisu modyfikowanego regulacjami pakietu SLIM VAT 3. 😉
Jeżeli po wykazaniu dostawy krajowej, na podstawie art. 42 ust. 12 ustawy o VAT (a więc wyżej opisanego) zgromadzisz dokumenty, to możesz zastosować stawkę 0% na podstawie art. 42 ust. 12a ustawy o VAT.
Do końca czerwca 2023 r. przepis ten wymagał, aby w takim przypadku wykazać WDT w okresie, w którym miała miejsce dostawa.
Natomiast od 1 lipca 2023 r. obliguje nas do wykazania WDT w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Daty te mogą się różnić, bowiem dla WDT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.
A więc kontynuujemy nasz przykład. 🙂
Wywóz towarów (laptopów) do klienta w Niemczech i dostawa następuje w maju. Dnia 15 czerwca wystawiasz fakturę dokumentującą WDT (stosujesz rozliczenia miesięczne). Przewoźnik do 25 września nie dostarczył Tobie listu przewozowego (nie masz również jak uzupełnić dokumentacji). Opodatkowujesz dostawę w sierpniu, przy zastosowaniu 23-proc. stawki VAT. W grudniu otrzymujesz jednak list przewozowy od przewoźnika.
Biorąc pod uwagę literalne brzmienie przepisu obowiązujące do końca czerwca 2023 r., WDT należałoby wykazać w rozliczeniu za maj (tj. w dacie dostawy).
Zgodnie z nowym brzmieniem, WDT wykazujemy w rozliczeniu za czerwiec (w dacie powstania obowiązku podatkowego.
Sposób wykazania WDT z opóźnieniem po uwzględnieniu SLIM VAT 3
Cały analizowany przykład rozpisałem na poniższej grafice:

Mamy następującą sytuację:
- w maju nastąpił wywóz i dostawa towarów;
- faktura wystawiona w czerwcu – jest to data powstania obowiązku podatkowego;
- ponieważ do 25 września nie otrzymaliśmy dokumentacji do stawki 0%, to w rozliczeniu za sierpień wykazujemy dostawę stosując stawkę 23%;
- dopiero w grudniu mamy komplet dokumentów i w konsekwencji:
- składamy korektę JPK oraz informacji podsumowującej za czerwiec, w celu wykazania WDT oraz
- składamy korektę JPK za sierpień aby skorygować wcześniej wykazaną dostawę krajową.
Prawda, że proste? 😉
Wpis blogowy to dla Ciebie za mało?
Potrzebujesz specjalistycznych oraz aktualnych informacji na temat rozliczania WDT?
Brak wywozu towarów – kolejny przypadek zastosowania zmienionej regulacji
Powyżej analizowaliśmy sytuację, gdy mamy dostawę i wywóz towarów, tylko brakuje nam dokumentacji potwierdzającej ten wywóz.
Natomiast z orzecznictwa wynika, że art. 42 ust. 12a możesz też zastosować w sytuacji, gdy ma miejsce dostawa towarów, ale ich wywóz do innego państwa UE następuje z dużym opóźnieniem.
Dokonujesz dostawy ubrań na rzecz kontrahenta z Danii. Składa on u Ciebie zamówienie, od razu je opłaca, a Ty wystawiasz fakturę. Z waszych uzgodnień wynika jednak, że masz te towary magazynować przez pół roku, po czym zostaną wywiezione do kontrahenta.
W przypadku takich sytuacji, z uwagi na brak wywozu towarów, konieczne jest opodatkowanie dostawy przy zastosowaniu właściwej dla towaru stawki (zasadniczo 23%).
Jednak z orzecznictwa wynika, że jeśli towary zostaną faktycznie wywiezione, to można na podstawie art. 42 ust. 12a ustawy o VAT zastosować stawkę 0% (poprzez korektę).
Jest to nieoczywisty przypadek. Bowiem literalnie przepis ten nie dotyczy takich sytuacji.
Mamy jednak w tym zakresie korzystne orzecznictwo (np. NSA w wyroku I FSK 2061/17 lub interpretacja Dyrektora KIS o sygn. 0111-KDIB3-3.4012.211.2021.2.PJ).
Po zmianach zatem, stawkę 0% zastosujesz w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy (a więc zasadniczo w dacie wystawienia faktury).
Zdjęcie tytułowe autorstwa Markus Spiske z Unsplash.
Lubię Pana artykuły, bardzo klarownie Pan wyjaśnia, dziękuję.
Dziękuję za miłe słowa 🙂
Bardzo ciekawy artykuł.Mój przykład dot.braku wywozu towaru.W czerwcu faktura z 0% wysłana do osoby fiz.Niemca samochód nowy.Do 25 lipca nie mam CMR i potwierdzenia odbioru towaru przez klienta i nie mam zapłaty za fakturę. Wystawiam 24 lipca korektę do faktury czyli nie mam w czerwcu sprzedaży.Po otrzymaniu zapłaty ponownie wystawiam fakturę i uwzględniam konieczne procedury.Po zmianach w ustawie stawkę 0% zastosuję w rozliczeniu za okres , w którym powstał obowiązek podatkowy a więc w dacie wystawienia tej drugiej faktury. Co Pan na to? Proszę o wyjaśnienie zdanie ostatnie str.3.”W przypadku takich sytuacji z uwagi na brak wywozu towarów konieczne jest opodatkowanie dostawy przy zastosowaniu właściwej dla towaru stawki(zasadniczo 23%)
, ale kiedy ????? Z góry dziękuje za zainteresowanie i ewentualna odpowiedz.