Otrzymanie zaliczki w eksporcie towarów rodzi obowiązek rozpoznania obowiązku podatkowego.
Przy spełnieniu warunków określonych w ustawie, masz jednak możliwość zastosowania 0-proc. stawki VAT.
Wpis zgodny ze stanem prawnym obowiązującym na dzień 1 października 2024 r.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć czym jest eksport towarów, kiedy mamy do czynienia z eksportem bezpośrednim i pośrednim oraz w jaki sposób przy tego typu transakcji powstaje obowiązek podatkowy, to przeczytaj wcześniejszy wpis w tym temacie pt. Eksport towarów w VAT.
Zasady stosowania stawki 0% przy dostawie eksportowej opisałem natomiast w artykule Stawka 0% w eksporcie towarów.
Stawka 0% przy zaliczce na poczet eksportu towarów
Podstawą prawną stosowania stawki 0% dla zaliczki są art. 41 ust. 9a i 9b ustawy o VAT.
Pierwszy z ww. przepisów daje Ci prawo do jej zastosowania pod warunkiem, że towary zostaną wywiezione poza UE w terminie 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym otrzymano zaliczkę oraz że w tym terminie zgromadzisz dokument IE599.
Drugi z tych przepisów dotyczy przypadków, gdy wywóz towarów nastąpił po upływie 6 miesięcy. Przy czym możesz go zastosować wyłącznie w sytuacji, gdy ich wywóz w późniejszym terminie jest uzasadniony specyfiką realizacji tego rodzaju dostaw.
Wymóg wywiezienia towarów w ciągu 6 miesięcy
Na podstawie art. 41 ust. 9a ustawy masz prawo zastosować stawkę 0% jeżeli:
- towary zostaną wywiezione w terminie 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym otrzymasz zaliczkę oraz
- w tym samym terminie uzyskasz dokument potwierdzający wywóz towarów poza UE.
W styczniu otrzymujesz zaliczkę na poczet eksportu towarów. Od razu możesz zastosować stawkę 0%. Musisz jednak zweryfikować czy ich wywóz nastąpi w ciągu 6 miesięcy – a więc do końca lipca. W tym samym terminie musisz zasadniczo uzyskać dokument potwierdzający wywóz.
Do końca 2020 r. termin ten wynosił 2 miesiące. Zmiana na 6 miesięcy została wprowadzona w pakiecie SLIM VAT, który opisywałem w artykule Pakiet SLIM VAT – zmiany na 2021 r.
Jaki dokument muszę uzyskać?
Dokumentem wymaganym dla zastosowania stawki 0% jest zasadniczo komunikat IE599 w wersji XML otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych.
Jest to ten sam dokument, który stosujesz przy stawce 0% w dostawie eksportowej. Przez jego wydanie organ celny potwierdza wywiezienie towarów poza UE.
Tutaj przeczytasz szerzej na temat dokumentów wymaganych przy eksporcie towarów.
Co jeśli wywóz nastąpi w terminie 6 miesięcy, ale nie uzyskam komunikatu IE599?
Może się zdarzyć, że wywóz towaru nastąpi pod koniec 6-miesięcznego okresu, a Ty nie zdążysz jeszcze uzyskać komunikatu IE599.
Przepisy pozwalają Ci jednak czekać na jego otrzymanie do upływu terminu do złożenia deklaracji podatkowej za miesiąc następujący po tym 6 miesiącu.
Powyższe wynika z tego, że w art. 41 ust. 9a ustawy przewidziano odpowiednie stosowanie art. 41 ust. 7, który takie rozwiązanie przewiduje w przypadku dostawy eksportowej.
W styczniu otrzymujesz zaliczkę na poczet eksportu towarów i od razu stosujesz stawkę 0%. Wywóz towarów nastąpił 30 lipca, nie udało Ci się jednak uzyskać do końca lipca komunikatu IE599. Jeżeli dokument ten otrzymasz do 25 września, to nie musisz korygować stawki 0%.
Czy żeby czekać na IE599 przy zaliczce muszę posiadać IE529?
Ministerstwo Finansów sugeruje, że oczekiwanie na uzyskanie IE599 jest możliwe jeśli posiadamy dokument celny potwierdzający procedurę wywozu.
W ten sposób MF uznało w objaśnieniach podatkowych dotyczących pakietu SLIM VAT (str. 51).
Ja nie widzę jednak ku temu podstaw. W art. 41 ust. 9a ustawy nie odwołano się do ust. 8, który taki wymóg przewiduje. Stosuje się ten ustęp w przypadku stawki 0% przy dostawie eksportowej.
Moim zdaniem więc posiadanie tego dokumentu nie jest w tym przypadku konieczne.
W mojej opinii możemy więc czekać na uzyskanie komunikatu IE599 pod warunkiem, że towary zostały wywiezione poza UE w terminie 6 miesięcy. I nie trzeba w tym terminie gromadzić komunikatu IE529 potwierdzającego procedurę wywozu.
Co jeśli nie uzyskam w terminie komunikatu IE599?
Jeżeli nie uzyskasz komunikatu IE599 w terminie, to musisz skorygować uprzednio zastosowaną stawkę 0%. Niestety takiej korekty nie dokonujesz na bieżąco, lecz musisz się cofnąć do daty powstania obowiązku podatkowego.
Stosujesz wówczas stawkę właściwą dla dostawy danego towaru w Polsce.
W styczniu otrzymujesz zaliczkę na poczet eksportu towarów (maszyny rolnicze) i od razu stosujesz stawkę 0%. Ich wywóz nastąpił do końca lipca. Do 25 września nie uzyskujesz jednak komunikatu IE599.
Musisz więc skorygować deklarację za styczeń i opodatkować zaliczkę przy zastosowaniu 23-proc. stawki VAT.
Co jeśli z opóźnieniem uzyskam komunikat IE599?
Jak wskazałem w punkcie wyżej, jeśli w określonym terminie nie zgromadzisz komunikatu IE599, to musisz opodatkować zaliczkę wg odpowiedniej stawki VAT.
Jeżeli jednak później zgromadzisz komunikat IE599, to możesz na nowo zastosować stawkę 0%.
Wówczas odpowiednio stosujemy art. 41 ust. 9 ustawy o VAT.
Przepis ten pozwala dokonać korekty podatku należnego w rozliczeniu z okres, w którym otrzymasz ten dokument.
W styczniu otrzymujesz zaliczkę na poczet eksportu towarów (maszyny rolnicze) i od razu stosujesz stawkę 0%. Ich wywóz nastąpił do końca lipca. Do 25 września nie uzyskujesz jednak komunikatu IE599. Musisz więc skorygować deklarację za styczeń i wykazać zaliczkę ze stawką 23%. Komunikat ten wpływa do Ciebie 12 grudnia. Korekty in minus podatku należnego możesz dokonać w rozliczeniu za grudzień.
Wywóz towarów w późniejszym terminie uzasadniony „specyfiką realizacji danych dostaw”
Zgodnie z art. 41 ust. 9b ustawy o VAT, możliwe jest zastosowanie stawki 0% do zaliczki jeżeli towary zostaną wywiezione później niż w terminie 6 miesięcy.
Dotyczyć to może jednak wyłącznie sytuacji, gdy:
wywóz towarów w tym późniejszym terminie jest uzasadniony specyfiką realizacji tego rodzaju dostaw potwierdzoną warunkami dostawy, w których określono termin wywozu towarów.
Art. 41 ust. 9b ustawy o VAT.
Niestety przepisy nie definiują co przez to rozumieć.
Wydaje się jednak, że ta specyfika dostaw może być uzasadniona:
- czasem niezbędnym do wykonania danego towaru (np. długotrwały, złożony i wieloetapowy proces produkcji);
- koniecznością dostosowania danego towaru do indywidualnych wymogów kupującego (np. niestandardowa produkcja, która zajmuje więcej czasu);
- charakterystyką dostaw realizowanych w danej branży (np. zamówienia w branży surowcowej o ograniczonej podaży gdzie zaliczka wpłacana jest nawet kilka lat przed realizacją dostawy, ale zapewnia kupującemu otrzymanie tego surowca w określonym terminie).
Wówczas wskazane jest posiadanie dokumentacji, która potwierdzi, że dostawa jest realizowana na takich specyficznych warunkach. Ciężar udowodnienia, iż tak jest, ciąży oczywiście na Tobie. 😉
Pamiętaj, że nie możesz podciągnąć pod „specyfikę” takich zdarzeń jak:
- opóźnienia w transporcie, dostawie surowców do produkcji;
- działanie siły wyższej (awarie lub problemy techniczne wydłużające produkcję);
- nieterminowe odebranie towarów przez kontrahenta.
Specyfika realizacji danego rodzaju dostaw wynikać musi z obiektywnych przesłanek istniejących w momencie zawarcia kontraktu. To znaczy, że od początku wiemy, iż np. produkcja będzie wydłużona bo zamówienie jest nietypowe.
Jeżeli jednak mamy standardowe zamówienie, które realizowane jest dłużej z uwagi na czynniki niezależne od sprzedającego, to nie daje to możliwości skorzystania z art. 41 ust. 9b ustawy o VAT.
Szkolenie: Eksport towarów w VAT
Jeżeli na co dzień rozliczasz eksport towarów, to koniecznie dołącz do tego kompleksowego szkolenia.
Zdjęcie tytułowe autorstwa CHUTTERSNAP z Unsplash.
Dzień dobry,
Otrzymałam zaliczkę do eksportowanych towarów do Islandii. W miesiącu, w którym wpłynęła zaliczka wykazałam w deklaracji eksport ze stawką 0%. Wywóz towaru nastąpił w ciągu 2 miesięcy, jednak nie udało się na czas pozyskać dokumentów potwierdzających wywóz. W związku z tym, wiem że muszę skorygować wykazaną stawkę, z 0% na 23% cofając się do momentu powstania obowiązku podatkowego, jednak jak powinnam wykazać to w deklaracji? jako sprzedaż krajową ze stawką 23%?
Dokładnie Pani Ewelino, jeżeli musimy wykazać eksport ze stawką krajową, to wykazujemy go jako sprzedaż krajowa.
Witam,
w momencie otrzymania zaliczki na poczet eksportu powstaje obowiązek podatkowy.
Czy należy wystawić fakturę zaliczkową? I na jej podstawie wykazać eksport ze stawka 0% w deklaracji za miesiąc w którym wpłynęła zaliczka?
Czy błędne jest nie wystawienie faktury zaliczkowej, a dopiero faktury eksportowej w momencie wywozu i wtedy wykazanie eksportu ze stawką 0% jeśli zachowany jest termin 6 miesięcy od otrzymania zaliczki?
Dzień dobry, faktura zaliczkowa musi być wystawiona i na tej podstawie wykazana zaliczka w JPK z zastosowaniem 0%. Czekanie 6 miesięcy i wykazanie samej dostawy byłoby błędem.
Dzień Dobry
Mam pytanie. Otrzymałam 100% zaliczkę w lutym 2021. Wykazałam w deklaracji za luty ze stawką VAT 0%. W marcu wyjechał towar. W kwietniu otrzymałam komunikat IE529 (przed terminem złożenia deklaracji za marzec), natomiast do dnia dzisiejszego nie otrzymałam komunikatu IE599. Czy w związku z brakiem komunikatu IE599 do 25 maja powinnam skorygować luty i wykazać zaliczkę ze stawka 23%, a jeśli nie, to do jakiej daty mogę czekać na komunikat IE599?
Dzień dobry, odpowiedź zawarłem w niniejszym artykule, w tym fragmencie: https://zrozumvat.pl/stawka-0-przy-zaliczce-w-eksporcie-towarow/#Co_jesli_nie_uzyskam_w_terminie_komunikatu_IE599
Dzień Dobry,
Kontrahent Ukraiński zapłacił zaliczkę na towary , wystawiono FV zaliczkową , która poszła do JPK, w kolejnym miesiącu rozpoczęto procedure wywozui wystawiono FV końcową ( nie ujmowana w JPK) , okazało się że kontrahent nie spełnia wymogów formalnych, towar wrócił na magazyn – powstała korekta FV końcowej , i pytanie akm skorygować stawkę 0 skoro do JPK poszło z FV zaliczkowej a towar wrócił na Magazyn.
Dzień Dobry
Mam pytanie. Otrzymałam pierwszą zaliczkę w lutym 2022. Wykazałam w deklaracji za luty ze stawką VAT 0%. W marcu 2022 otrzymałam drugą zaliczkę ,wystawiłam fakturę zaliczkową wykazałam ze stawką 0%, towar wyjechał w marcu 2022 wystawiłam fakturę zaliczkową końcową, klient zapłacił wartość końcową również w macu 2022. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałam komunikatu IE599. Czy w związku z brakiem komunikatu IE599 mogę zastosować stawkę 0% ? Do kiedy muszę otrzymać komunikat IE599 by nie korygować deklaracji?
Dzień dobry.
Brak wysyłki towaru po upływie 6 miesięcy, opodatkowałam zaliczkę od EXP stawką krajowa 23% w 06.2023. Korektę JPK złożyłam w 02.2024,zapłaciłam zaległość podatkową wraz z naliczonymi odsetkami. Kontrahent z Ukrainy z braku realizacji odbioru towaru tłumaczy się trwającą wojną. Czy można takie tłumaczenie kontrahenta podciągnąć po „specyfikę realizacji dostawy”
Jak zrealizujemy dostawę i otrzymamy dokumenty potwierdzające stawkę 0%, wykażę w JPK w momencie ich otrzymania.
Pytanie: jak odzyskać zapłacone odsetki i w jakim okresie je wykazać.
Raczej trudno będzie to podciągnąć pod „specyfikę”. Organy uznają, że ta specyfika musi wynikać z samego sposobu realizacji kontraktu, nie może być uzasadniana jakimiś następczymi zdarzeniami losowymi.