We wpisie wyjaśniam jak zafakturować WDT oraz rozpoznać obowiązek podatkowy.
Wpis zgodny ze stanem prawnym obowiązującym na dzień 1 stycznia 2024 r.
W artykule nie odnoszę się do dostawy nowych środków transportu.
Jaki jest termin na wystawienie faktury w przypadku WDT?
W odniesieniu do WDT nie przewidziano żadnych szczególnych regulacji w zakresie terminów wystawiania faktur.
Należy ją więc wystawić nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru (art. 106i ust. 1 ustawy o VAT).
Dostawa w ramach WDT miała miejsce 5 lipca. Fakturę musisz wystawić najpóźniej 15 sierpnia.
Czy można wystawić fakturę przed dostawą?
Zgodnie z art. 106i ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT, faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 60. dnia przed dokonaniem dostawy towaru.
Przepis ten stosujemy również do WDT.
Dnia 28 lipca wystawiasz fakturę dokumentującą WDT, przy czym dostawa jest planowana w ciągu 60 dni.
Jeżeli dostawa towarów zostanie dokonana najpóźniej do 26 września (tj. w terminie 60 dni), to takie postępowanie będzie prawidłowe.
Elementy faktury dokumentującej WDT
Elementy faktury określone są w art. 106e ust. 1 pkt 1-15 oraz 24 ustawy o VAT.
Jeżeli mielibyśmy wskazać szczególne elementy faktury właściwe dla WDT, to będą to:
- stawka VAT 0% (pod warunkiem spełnienia wymogów, które opisuję w artykule WDT – warunki do zastosowania stawki 0%);
- NIP dostawcy poprzedzony kodem PL (art. 106e ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o VAT);
- numer VAT nabywcy poprzedzony kodem kraju (art. 106e ust. 1 pkt 24 lit. b ustawy o VAT).
Dodatkowo pamiętaj, że dla WDT nie wystawia się faktur uproszczonych (art. 106e ust. 6 ustawy o VAT).
Czy na fakturze dokumentującej WDT należy umieścić adnotację „odwrotne obciążenie”?
Jeżeli dokumentujesz WDT, to nie wskazujesz w niej adnotacji „odwrotne obciążenie”. Umieszcza się ją bowiem, jeżeli w ramach danej transakcji nabywca odpowiada za rozliczenie VAT.
W przypadku WDT to dostawca rozlicza VAT (ale znajduje zastosowanie stawka 0%).
Kiedy stosujemy tę adnotację opisuję w artykule Faktury dokumentujące transakcje niepodlegające VAT w Polsce (VAT NP).
Oczywiście pamiętaj, że adnotacja ta pojawia się przy procedurze uproszczonej dla wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej. Przy czym formalnie nie jest to wówczas WDT, lecz dostawa poza terytorium kraju.
Wpis blogowy to dla Ciebie za mało?
Potrzebujesz specjalistycznych oraz aktualnych informacji na temat rozliczania WDT?
Obowiązek podatkowy dla WDT – data dostawy czy wystawienia faktury?
Dla WDT przewidziane są szczególne regulacje określające moment powstania obowiązku podatkowego.
W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy.
Art. 20 ust. 1 ustawy o VAT.
Z przepisu tego wynika więc, że obowiązek podatkowy rozpoznajemy w dacie wystawienia faktury.
26 lipca dokonujesz dostawy nowych smartfonów na rzecz kontrahenta z Czech. Fakturę wystawiasz 10 sierpnia.
Obowiązek podatkowy musisz rozpoznać 10 sierpnia.
Nie jest jednak tak, że data dostawy nie ma żadnego znaczenia.
Jeżeli bowiem nie wystawisz faktury lub wystawisz ją po terminie, to obowiązek podatkowy rozpoznajesz 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy.
26 lipca dokonujesz dostawy nowych smartfonów na rzecz kontrahenta z Czech. Z uwagi na błąd pracownika, faktura została wystawiona dopiero 15 września.
Obowiązek podatkowy musisz rozpoznać 15 sierpnia.
Co jeżeli wystawię fakturę przed dostawą?
Jeżeli wystawisz fakturę przed dostawą, w ustawowym terminie, to obowiązek podatkowy powstanie w dacie wystawienia faktury.
Przepisy nie przewidują bowiem żadnych ograniczeń w tym zakresie.
Nietransakcyjne WDT
Z WDT masz do czynienia nie tylko w przypadku, gdy dokonujesz dostawy towarów.
Musisz je również rozpoznać jeżeli przemieszczasz do innego państwa UE towary należące do Twojego przedsiębiorstwa, w celu ich wykorzystania w prowadzonej działalności gospodarczej.
Szczegółowo kwestię tę opisałem w artykule Przemieszczenie towaru między państwami UE – kiedy stanowi WDT
W odniesieniu do nietransakcyjnego WDT nie przewidziano szczególnego uregulowania w zakresie momentu powstawania obowiązku podatkowego. Stosujemy więc odpowiednio art. 20 ust. 1 ustawy o VAT.
Ponieważ nie dokumentujemy tej transakcji fakturą, to obowiązek podatkowy rozpoznajemy 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano przemieszczenia tych towarów.
Ale tutaj ważne zastrzeżenie. Od jakiegoś czasu organy przyjmują, że trzeba wystawić fakturę dla nietransakcyjnego WDT (ja się z tym nie zgadzam). Przykładowo interpretacje o sygn. 0111-KDIB3-3.4012.389.2022.2.PJ oraz 0114-KDIP1-2.4012.484.2023.2.GK. Gdyby tak przyjąć, to faktura wystawiona w terminie będzie generowała obowiązek podatkowy przy nietransakcyjnym WDT.
Co z zaliczką na poczet WDT?
Z przepisów dotyczących WDT nie wynika aby otrzymanie zaliczki rodziło obowiązek podatkowy.
Dla WDT nie wystawia się również faktur zaliczkowych (co wynika z art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).
A więc otrzymania zaliczki na poczet WDT nie wykazujesz w JPK ani w informacji podsumowującej.
Szkolenie z WDT
Jeżeli chcesz na przykładach przećwiczyć zasady fakturowania i ustalania momentu podatkowego dla WDT, to skorzystaj z dodatkowych materiałów dostępnych w ramach szkolenia z WDT.
bardzo fajnie opisane przykłady
Dziękuję! 🙂
Bardzo przejrzyście wytłumaczone oparte na konkretnych przykładach >Zawsze czytam i bardzo pomaga mi w gaszczu nieczytelnych przepisów podatkowych.
Super, postaram się dalej kontynuować takie pisanie! 🙂
Dziękuje za pomocny post . W bardzo jasny sposób wytłumaczony .
Cieszę się, że artykuł okazał się pomocny. 🙂
Dzień dobry, mam taki case z życia wzięty i zarazem pytanie. Dostarczamy wyroby gotowe w ramach WDT. Na etapie ofertowania uzgodniono warunki dostawy EXW (ryzyko, transport, koszty po stronie nabywcy). Przy kolejnej dostawie okazuje się, że Klient chciałby abyśmy „za niego” organizowali transport (usługę kurierską), a on poniesie koszty transportu jako osobna pozycja na fakturze. Nie ma możliwości doliczania kosztu transportu do ceny towaru, bo w zależności ile towaru będzie wysyłane, cena usługi kurierskiej będzie różna, i każdorazowo towar ten miałby inną cenę. W związku z powyższym czy prawidłowym jest
1) Potraktowanie dostawy i transportu jako świadczenia złożonego i wykazanie osobnej pozycji na fakturze jako transport/usługa kurierska opodatkowanej w ramach WDT 0%
2) Potraktowanie tego świadczenia jako odrębne i wystawienie odrębnej faktury (jako refaktury kosztów transportu) ze stawką NP opodatkowanie zg. z art. 28b ?
Pani Hanno, temat oczywiście do analizy. Ale jeśli były uzgodnione warunki EXW, a my „wyręczamy” kontrahenta w kwestii transportu, to widzę podstawy by uznać transport za usługę odrębną od samej dostawy.
Dzień dobry,
Panie Piotrze czy miał Pan może taki przypadek. Nie wiem jak mam do tego podejść. Mamy produkcję konstrukcji wraz z dostawą i montażem na terenie Niemiec. Płatność za zamówienie jest podzielone na etapy. I etap zapłata za materiał i produkcję, II etap za montaż a III po odbiorze. Zawsze traktowałam to jako zaliczki i rozliczałam przy ostatnim etapie. Ale teraz mam wątpliwości.
Pozdrawiam.
Pani Moniko, trzeba zbadać czy transakcja stanowi WDT czy dostawę z montażem. Jeżeli dostawę z montażem, to obowiązek podatkowy może powstawać z chwilą otrzymania zapłaty. Więcej na ten temat piszę w artykule https://zrozumvat.pl/dostawa-z-montazem/
Witam Panie Piotrze, mam spory dylemat: wystawiłam fakturę WDT 20 kwietnia 2023 na sprzedaż środka trwałego (koparki) do Hiszpanii a okazuje się, że ze względu na liczne pozwolenia koparka wyjedzie od nas dopiero w sierpniu. 20 czerwca minie 60 dni od wystawienia faktury. Co mam zrobić, wystawić korektę, chociaż nie jest to zwrot koparki? Jeśli tak to kiedy i po jakim kursie? Kiedy ująć w JPK i VAT-UE. Dodam, ze kontrahent już 26 kwietnia za nią zapłacił. Pozdrawiam
Pani Agnieszko, ja bym raczej nie korygował – no bo jednak dokumentuje rzeczywistą transakcję. A nie ma też ryzyka, że ktoś uzna, że to pusta faktura – bo nie ma na niej VAT. Zastosowałbym po prostu art. 42 ust. 12 i 12a ustawy o VAT – które obligują podatnika do samoopodatkowania w razie braku wywozu. Po wywiezieniu towaru i zgromadzeniu dokumentacji, możemy ponownie skorzystać ze stawki 0%. Pozdrawiam!
Witam, mam problem z WDT wystawiłem fakturę 28 czerwca odbiorca wpłacił cześć kwoty (zaliczkę) ze względów technicznych materiał opuści kraj dopiero 28 lipca wtedy też będę posiadał dokumenty wywozu. Moje pytanie czy mam wykazywać WDT w czerwcu czy dopiero w lipcu?
Dzień dobry,
Panie Piotrze sytuacja nietypowa w dniu 9.11.2023 została wystawiona faktura WDT towar wyjechał do Francji dopiero 2.01.2024 . Nie ujęłam tej faktury w deklaracji VAT-7+VAT UE w listopadzie 2023 co teraz z tym fantem mam zrobić , korygować deklaracje listopadowe przecież nie mogę ująć w styczniu 2024 tylko dlatego że była dostawa, no chyba że nie rozumiem do końca co jest w tym przypadku ważne faktura czy dostawa czy łącznie? Pozdrawiam!
Goska
Pani Gosiu, to taki temat na doradztwo – nie powinienem w komentarzu doradzać. 🙂
Ale generalnie faktura może być wystawiona na 60 dni przed dostawą. I chyba tak jest w tym przypadku. Wówczas bym przyjął, że jej wystawienie rodzi obowiązek podatkowy.
Panie Piotrze dziękuję ????
No ale gdzie moja emotikonka zniknęła ????
Dziękuję 🙂