
We wpisie wyjaśniam jak przebiega korekta WDT – począwszy od wystawienia faktury a kończąc na jej ujęciu w JPK.
Kiedy należy wystawić fakturę korygującą przy WDT?
Dla WDT nie ma żadnych szczególnych regulacji. A zatem na mocy art. 106j ust. 1 ustawy o VAT, fakturę korygującą wystawiasz jeżeli:
- zmianie uległa podstawa opodatkowania lub kwota podatku;
- doszło do zwrotu towarów lub opakowań;
- stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek pozycji faktury.
Przepis ten wskazuje na jeszcze jeden przypadek – dokonanie zwrotu całości lub części zapłaty. Jednak przy WDT zaliczka nie rodzi obowiązku podatkowego. A zatem sam jej zwrot nie wiąże się z koniecznością wystawienia korekty.
Elementy faktury korygującej dotyczącej WDT
Dla faktury korygującej dotyczącej WDT nie przewidziano żadnych szczególnych elementów.
Na podstawie art. 106j ust. 2 ustawy o VAT powinna zawierać:
- numer i datę jej wystawienia ;
- dane z pierwotnej faktury: tj. datę wystawienia, numer faktury (oraz numer KSeF – jeżeli pierwotna faktura została wystawiona jako faktura ustrukturyzowana), dane stron transakcji wraz z ich numerami VAT UE;
- nazwę (rodzaj) towaru objętego korektą;
- kwotę korekty podstawy opodatkowania lub podatku należnego (jeżeli korekta ma wpływ na te elementy) lub prawidłową treść korygowanych pozycji.
Jeżeli korekta dotyczy rabatu za dany okres, to możliwe jest wystawienie zbiorczej faktury korygującej przewidzianej w art. 106j ust. 3 ustawy o VAT. Nie trzeba wówczas podawać nazwy (rodzaju) towarów objętych korektą.
Jak ująć w JPK korektę z tytułu WDT?
Korekta elementów innych niż podstawa opodatkowania lub podatek
Jeżeli korekta nie ma wpływu na podstawę opodatkowania ani podatek należny, to należy ją ująć w JPK za okres, w którym wykazano pierwotną transakcję.
W styczniu dokonujesz WDT i wystawiasz fakturę. Przy czym w maju okazuje się, że faktura zawierała błędy w nazwie i adresie kontrahenta, wobec czego w maju 2024 r. wystawiasz fakturę korygującą.
W takim przypadku dane kontrahenta poprawiasz poprzez korektę JPK za styczeń – stornując błędny zapis i dodając nowy, z prawidłowymi danymi (przy zastosowaniu pierwotnego numeru faktury).
Korekta in minus przy WDT
Przy korekcie in minus stosujemy art. 29a ust. 13 oraz ust. 15 pkt 1 ustawy o VAT.
Z regulacji tych wynika, że korektę in minus należy ująć w dacie wystawienia faktury korygującej.
Przy czym dotyczy to przypadków, gdy korekta jest wynikiem:
- udzielenia rabatu;
- zwrotu towarów lub opakowań.
Nie musisz tutaj gromadzić jakiejkolwiek dokumentacji. W szczególności nie ma potrzeby uzyskiwania:
- dokumentacji potwierdzającej uzgodnienie i spełnienie warunków korekty (wynika to z art. 29a ust. 15 pkt 1 ustawy o VAT);
- potwierdzenia odbioru korekty przez nabywcę.
Poniżej na przykładach prezentuję sposób ujmowania korekt z tytułu WDT.
Rabat
Jeden z Twoich kontrahentów spełnił warunki do uzyskania rabatu – za zakupy dokonane w I kwartale 2024 r. W okresie od stycznia do marca dokonano na jego rzecz 12 dostaw (wystawiono 12 faktur).
Dnia 15 kwietnia 2024 r. wystawiasz fakturę korygującą in minus odnoszącą się do wszystkich ww. dostaw. Taką korektę ujmujesz w JPK w dacie wystawienia korekty (tj. 15 kwietnia 2024 r.).
Zwrot towaru
W marcu 2024 r. dokonujesz WDT i wystawiasz z tego tytułu fakturę. Kontrahent w kwietniu 2024 r. zgłasza reklamację i zwraca towar. W maju wystawiasz fakturę korygującą.
WDT korygujesz w rozliczeniu za maj – tj. w dacie wystawienia korekty.
Zwrot zaliczki
Otrzymanie zaliczki nie rodzi obowiązku podatkowego. A zatem jej zwrot nie wiąże się z obowiązkiem ujęcia korekty in minus.
W marcu 2024 r. uzgadniasz z kontrahentem dostawę, która ma zostać zrealizowana w maju 2024 r. Otrzymujesz 30% zaliczki, co dokumentujesz pro formą wystawioną 24 marca 2024 r. Na początku maja okazuje się, że kontrahent rezygnuje z zamówienia. Wobec czego zwracasz mu wcześniej wpłaconą zaliczkę.
Ponieważ nie doszło do dostawy towaru, nie wystawiono faktury ani nie wykazano WDT w JPK, to zwrot zaliczki nie podlega ujęciu w JPK.
Błąd
Inaczej będzie w sytuacji, gdy w pierwotnym rozliczeniu zaistniał błąd w podstawie opodatkowania (np. omyłkowo zawyżyliśmy cenę). Wówczas nie stosujemy art. 29a ust. 13 ustawy o VAT – dotyczy on bowiem przypadków wskazanych w art. 29a ust. 10 ustawy o VAT (gdzie nie wymieniono błędu).
Jeżeli nie jest to korekta z 23% na 0%, to nie stosujemy również art. 29a ust. 14 ustawy o VAT (który dotyczy korekty z tytułu błędu w kwocie podatku).
Należy zatem przyjąć, że przepisy nie regulują sposobu ujmowania korekty WDT w razie stwierdzenia błędu w podstawie opodatkowania polegającym na jej zawyżeniu.
Niemniej jednak wydaje się, że w takim przypadku konieczne jest ujęcie korekty w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy (a więc poprawa pierwotnego rozliczenia).
W styczniu dokonujesz WDT i wystawiasz fakturę na kwotę 36 tys. zł, stosując przy tym stawkę VAT 0%. Kontrahent w lutym opłacił fakturę. Nabywca jednak w marcu zgłasza, że należna kwota została zawyżona o 3 tys. zł. Wobec czego w marcu wystawiasz korektę in minus.
Ponieważ doszło do błędu w podstawie opodatkowania, to taką korektę należy ująć poprzez korektę JPK za styczeń (tj. za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy).
Korekta in plus przy WDT
Z art. 29a ust. 17 ustawy o VAT wynika, że korektę in plus z tytułu WDT należy ująć w rozliczeniu za okres, w którym zaistniała przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania.
Musisz zatem ustalić czy przyczyna korekty ma charakter wtórny czy pierwotny.
Przyczyna wtórna
Przez cały 2023 r. realizujesz dostawy wewnątrzwspólnotowe dla kontrahenta z Czech. W maju 2024 r. kończą się negocjacje, w ramach których ustalono, że ceny stosowane w 2023 r. zostaną podwyższone o wskaźnik inflacji. Wobec czego w maju 2024 r. wystawiasz korekty do faktur wystawionych w 2023 r.
W takim przypadku uznamy, że przyczyna ma charakter wtórny – podwyższenie ceny związane jest bowiem z nową okolicznością, nieistniejącą na moment dokonania pierwotnych dostaw. Korekty ujmujesz zatem w rozliczeniu za okres, w którym uzgodniono podwyższenie ceny – a więc w maju 2024 r.
Przyczyna pierwotna
W styczniu 2024 r. realizujesz dostawę w ramach WDT. Dnia 5 lutego 2024 r. wystawiasz fakturę. W kwietniu orientujesz się, że faktura opiewała na zbyt niską kwotę. Wobec czego w tym samym miesiącu wystawiasz korektę i przesyłasz ją kontrahentowi.
W tym przypadku doszło do błędu. Przyczyna korekty in plus ma charakter pierwotny. Wobec czego należy ją ująć w rozliczeniu za styczeń 2024 r.
Jak ująć korektę w informacji podsumowującej?
WDT podlega wykazaniu w informacji podsumowującej. Należy w niej uwzględnić również ewentualne korekty. Sposób ich ujęcia zależy od przyczyny korekty.
Korekta błędu w informacji podsumowującej
Jeżeli przyczyną korekty jest błąd, to ujmujesz ją w okresie rozliczeniowym, w którym miała miejsce pierwotna transakcja (tj. kiedy powstał obowiązek podatkowy). Wówczas taką korektę uwzględniasz przy użyciu formularza VAT-UEK. Jest to korekta informacji podsumowującej.
Wskazujesz w niej co było niepoprawne i jakie wartości są prawidłowe.
Rabat, zwrot towaru, korekta in plus w informacji podsumowującej
Jeżeli mamy do czynienia z wtórną przyczyną korekty, to takie zdarzenie uwzględniamy w bieżącej informacji podsumowującej.
Dotyczyć to może przypadków:
- udzielenia rabatu;
- zwrócenia towaru;
- uzgodnienia co do podwyższenia ceny.
Zmniejszasz lub zwiększasz wówczas wartości w informacji podsumowującej za okres, w którym uwzględniasz korektę.
Korekta z 23% na 0% – jak przebiega?
Czasami zdarza się, że kontrahent nie dopełnia formalności pozwalających na stosowanie stawki 0% i wystawiasz fakturę z zastosowaniem właściwej dla towaru stawki VAT (np. 23%).
W maju dokonujesz dostawy towarów na rzecz kontrahenta z Niemiec i masz dowody potwierdzające wywóz towarów. Niemniej jedna podany przez kontrahenta numer VAT UE jest nieaktywny. W maju wystawiasz zatem fakturę ze stawką 23%.
Kontrahent w lipcu zgłasza się, że brak rejestracji wynikał z problemów proceduralnych związanych z przekształcenie formy prawnej – sprawa jest już wyjaśniona. Weryfikujesz na infolinii podatkowej, że rzeczywiście kontrahent na dzień dostawy jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.
W takim przypadku wystawiasz korektę in minus stawki 23% na 0%. Ponieważ jest to korekta podatku, to stosujemy art. 29a ust. 13 i 14 ustawy o VAT – podstawę opodatkowania i kwotę podatku z tytułu dostawy krajowej zmniejszasz w dacie wystawienia faktury korygującej.
WDT ze stawką 0% wykazujesz natomiast w rozliczeniu za maj – tj. w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Warsztaty z ujmowania korekt w WDT
Jeżeli chcesz na przykładach przećwiczyć zasady ujmowania korekt w WDT, to koniecznie skorzystaj z warsztatów z tej tematyki.