
Przeczytaj o tym, co działo się w VAT w lutym 2025 r.
Wybrałem najważniejsze zmiany prawne i wydarzenia ze świata podatku VAT.
Nowości z lutego
Potwierdzenie obligatoryjnego KSeF od lutego 2026 r.
MF opublikowało dokument pt. Plan wdrażania usług dla klientów Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2024-2028.
Potwierdzono w nim, że datą wejścia w życie obowiązku wystawiania e-faktur jest luty 2026 r.
Ponadto wskazano, iż planowane są nowe funkcjonalności m.in. w zakresie:
- wskazywania na białej liście, że podatnik korzysta ze zwolnienia w ramach procedury SME;
- systemu wymiany informacji VIES.
Przedłużenie stosowania podzielonej płatności do 28 lutego 2028 r.
Od 1 listopada 2019 r. ustawa o VAT zawiera przepisy o obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności.
Ponieważ jest to odstępstwo od ogólnych zasad rozliczania VAT, to Polska może środek ten stosować pod warunkiem uzyskania decyzji derogacyjnej Rady Unii Europejskiej.
Dotychczasowa decyzja obowiązywała do 28 lutego 2025 r.
Niemniej jednak na wniosek Polski wydana została decyzja wykonawcza Rady (UE) 2025/373 z dnia 18 lutego 2025 r. w sprawie zmiany decyzji wykonawczej (UE) 2019/310 w odniesieniu do przyznanego Polsce upoważnienia do dalszego stosowania szczególnego środka stanowiącego odstępstwo od art. 226 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.
Daje ona Polsce możliwość stosowania tego środka do 29 lutego 2028 r. (przy czym na wniosek możliwe będzie ponowne przedłużenie tego terminu).
Przy okazji Polska zawnioskowała o zmianę sposobu powoływania towarów i usług objętych tym mechanizmem. Zgodnie z deklaracjami MF, zamiast 150 pozycji klasyfikowanych wg PKWiU, załącznik będzie obejmował 13 pozycji, przy czym towary mają być klasyfikowane wg Nomenklatury scalonej (a więc w ramach kodów CN).
W kolejnych miesiącach można zatem spodziewać się projektu zmieniającego ustawę o VAT w zakresie brzmienia załącznika nr 15 do ustawy o VAT.
Nowe wzory deklaracji VAT-10 oraz VAT-11
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 lutego 2025 r. w sprawie wzorów deklaracji o podatku od towarów i usług dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych w zakresie nowych środków transportu.
Na jego mocy od 1 kwietnia 2025 r. obowiązywały będą nowe wzory deklaracji VAT-10 oraz VAT-11 dotyczących WNT nowych środków transportu.
Zmiany w treści tych deklaracji mają głównie charakter techniczny.
Zmiany w ustawie o VAT uchwalone w lutym 2025 r.
W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z dnia 24 stycznia 2025 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.
Przewidziano w niej zmiany w zakresie stawek VAT, przedłużenie funkcjonowania odwrotnego obciążenia oraz usunięcie wymogu integracji kasy fiskalnej z terminalem płatniczym.
Zmiany w stawkach VAT wejdą w życie od 1 kwietnia 2025 r. Natomiast te dotyczące odwrotnego obciążenia obowiązują od 28 lutego 2025 r.
Poniżej opisuję dokładniej uchwalone zmiany.
Zmiany w stawkach VAT od 1 kwietnia 2025 r.
Statki i łodzie ratownicze (0%)
Obecnie organy przyjmują, że wg stawki VAT 0% opodatkowana jest dostawa statków i łodzi ratowniczych pełnomorskich. Nie dotyczy ona natomiast dostawy takich jednostek, które są wykorzystywane na morzu, a nie są statkami i łodziami pełnomorskimi.
Zmieniono brzmienie art. 83 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o VAT, co pozwoli objąć stawką 0% również takie jednostki.
Kubeczki menstruacyjne (5%)
Obecnie dostawa kubeczków menstruacyjnych jest opodatkowana stawką VAT w wysokości 23%, natomiast dostawa pozostałych produktów higienicznych dla kobiet, tj. podpasek higienicznych, tamponów – stawką 5%.
Aby jednolicie opodatkować produkty higieniczne dla kobiet, objęto stawką VAT 5% również kubeczki menstruacyjne (dodano poz. 18a do załącznika nr 10 do ustawy o VAT).
Wyroby medyczne
Zgodnie z obecnymi regulacjami do dnia 27 maja 2025 r. ze stawki VAT 8% miała korzystać dostawa wyrobów medycznych, które zostały dopuszczone do obrotu na podstawie ustawy o wyrobach medycznych z dnia 20 maja 2010 r.
Ponieważ na rynku unijnym zdecydowano się na umożliwienie bezterminowego obrotu takimi wyrobami, to dostosowano w tym względzie brzmienie art. 145c ustawy o VAT.
Stawka 8% na nawozy, pasze i środki ochrony roślin
Obecnie stawka VAT 8% przewidziana jest dla nawozów, pasz i środków ochrony roślin – na podstawie poz. 10 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.
Pojęcia te nie zostały w żaden sposób zdefiniowane.
W wyniku zmian wykreślono poz. 10 i dodano do załącznika poz. 10a-10c, w których poprzez odwołanie do innych przepisów (tj. ustawy o nawozach i nawożeniu, ustawy o środkach ochrony roślin oraz ustawy o paszach) doprecyzowano o jakie konkretnie towary chodzi.
Przedłużenie odwrotnego obciążenia do 31 grudnia 2026 r.
Od 1 kwietnia 2023 r. obowiązuje wprowadzone czasowo odwrotne obciążenie na:
- dostawy gazu w systemie gazowym oraz energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym;
- świadczenie usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.
O regulacji tej pisałem w Podsumowaniu kwietnia 2023 r.
Jego stosowanie przedłużono do 31 grudnia 2026 r.
Ponadto doprecyzowano w art. 145e ustawy o VAT, że znajduje ono zastosowanie, jeżeli nabywcą jest czynny podatnik VAT.
Sposób wykazywania tych transakcji w JPK określono w § 11b rozporządzenia w sprawie JPK i rozporządzeniem z dnia 25 lutego 2025 r. doprecyzowano, że przepisy te stosuje się do 31 grudnia 2026 r.
Rezygnacja z integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi
W ramach Polskiego Ładu zaplanowano dla przedsiębiorców wprowadzenie obowiązku zapewnienia współpracy kasy rejestrującej z terminalem płatniczym. Przepis miał obowiązywać od 1 lipca 2022 r.
W razie naruszenia tego obowiązku, naczelnik US miał nakładać karę pieniężną w wysokości 5 tys. zł.
Szczegółowo o tej zmianie pisałem w artykule Polski Ład to również zmiany w VAT.
Później dwa razy przesunięto termin wejścia w życie tego obowiązku:
- na 1 stycznia 2025 r. (o czym pisałem m.in. w Podsumowaniu czerwca 2022 r.) oraz
- na 1 kwietnia 2025 r. – na podstawie art. 146 ustawy z dnia 6 listopada 2024 r. o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych.
Ostatecznie jednak uchylono ten obowiązek na podstawie art. 6 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.
Dane o transakcjach MF już teraz uzyskuje z raportów wysyłanych przez agentów rozliczeniowych.
Wyrok TSUE w sprawie C-277/24 (odpowiedzialność solidarna członka zarządu)
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał dnia 27 lutego 2025 r. wyrok w sprawie C-277/24 (dotyczącej polskiego podatnika).
Dotyczyła ona następującej sytuacji.
Wobec spółki z o.o. toczyło się postępowanie podatkowe. Prezes zarządu zawnioskowała o dopuszczenie jej jako strony do udziału w tym postępowaniu oraz o udostępnienie jego akt, co spotkało się z odmową organu (z uwagi na fakt, że nie jest stroną w rozumieniu art. 133 Ordynacji podatkowej).
WSA we Wrocławiu zwrócił się z pytaniem czy są zgodne z prawem UE polskie przepisy i praktyka niedająca możliwości zakwestionowania ustaleń co do istnienia lub wysokości zobowiązania podatkowego osoby prawnej – osobie ponoszącej solidarną odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe tego podmiotu.
TSUE uznał, że Polska nie musi umożliwiać takiej osobie udziału w charakterze strony w postępowaniu dotyczącym osoby prawnej.
Natomiast Trybunał uznał jednocześnie, iż należy takiej osobie umożliwić, w ramach toczącego się wobec niej postępowania (z tytułu odpowiedzialności solidarnej), skuteczne podważenie ustaleń faktycznych i kwalifikacji prawnej dokonanych przez organ w ramach postępowania toczącego się wobec spółki (wraz z udostępnieniem akt tego postępowania).
Co nowego na blogu?
Nowe wpisy
W pierwszy czwartek lutego opublikowałem podsumowanie wydarzeń z ostatniego miesiąca – Co nowego w VAT? – podsumowanie stycznia 2025 r.
Darmowy webinar – WDT w 7 krokach
Dnia 4 marca 2025 r. poprowadziłem webinar pt. 7 kroków, które musisz przejść rozliczając WDT.
Przedstawiam w nim schemat, według którego warto rozliczać wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów. Tak, aby nie pominąć żadnego istotnego elementu wpływającego na prawidłowość rozliczeń.
Na YouTube zamieściłem jego nagranie.
Szkolenie z WDT
Powyższy webinar był wstępem do marcowej kampanii edukacyjnej, w ramach której zgłębiamy temat WDT.
Jeżeli na co dzień rozliczasz transakcje wewnątrzwspólnotowe, to koniecznie dołącz do pakietu szkoleń z WDT.
Obejmuje on szkolenie i praktyczne warsztaty dotyczące najbardziej problematycznych kwestii związanych z wykazywaniem, fakturowaniem i korygowaniem tych transakcji.
>>Tutaj znajdziesz wszystkie szczegóły o pakiecie szkoleń z WDT<<
Zdjęcie tytułowe autorstwa Towfiqu barbhuiya z Unsplash