Od 1 stycznia 2025 r. szkolenia online będą podlegały VAT w państwie, w którym mieszkają konsumenci.
Projekt zmian
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, którego celem jest implementacja przepisów dyrektywy 2020/285 oraz dyrektywy 2022/542.
Polska musi przyjąć te regulacje do końca 2024 r.
Pod tym linkiem znajdziesz uzasadnienie do projektu ustawy.
Kiedy przepisy wchodzą w życie?
Większość przepisów ma obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.
Czego dotyczą zmiany?
W projekcie przewidziano zmiany w następujących obszarach:
- wprowadzenie procedury SME – czyli możliwości korzystania ze zwolnień obrotowych w innych państwach UE;
- drobne zmiany w liczeniu wartości sprzedaży na potrzeby stosowania zwolnienia ze względu na obrót z art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT;
- modyfikacja zasad określania kraju opodatkowania w przypadku usług wstępu na imprezy (np. edukacyjne) – jeżeli obecność na nich jest wirtualna;
- zmiana zasad określania kraju opodatkowania dla wykonywanych wirtualnie usług związanych z działalnością kulturalną, artystyczną, sportową, naukową, edukacyjną, rozrywkową lub podobną – jeżeli klient nie jest podatnikiem;
- zmiany w procedurze marży dotyczącej dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków.
W tym wpisie zajmiemy się trzecim i czwartym punktem.
Szkolenia dla podatników
Sytuacja do końca 2024 r.
Jeżeli nabywcą szkolenia jest podatnik (inna firma), to w przypadku szkoleń stacjonarnych stosujemy poniższy przepis.
Miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają.
Art. 28g ust. 1 ustawy o VAT.
Czyli jeżeli sprzedajesz wstęp na otwarte szkolenie stacjonarne, to usługa podlega opodatkowaniu w państwie, w którym się ono odbywa.
Jeżeli natomiast realizujesz szkolenie online, to zgodnie z przyjętą praktyką – ww. regulacja nie znajduje zastosowania (tak przykładowo stwierdził Dyrektor KIS w interpretacji o sygn. 0114-KDIP1-2.4012.206.2024.1.JO).
W takim przypadku krajem opodatkowania jest państwo, w którym siedzibę ma usługobiorca (stosujemy art. 28b ust. 1 ustawy o VAT).
Modyfikacja przepisów od 1 stycznia 2025 r.
W wyniku zmian, do art. 28g ust. 1 ustawy o VAT dodane zostanie zastrzeżenie, że przepis ten dotyczy imprez „w przypadku gdy obecność na nich nie jest wirtualna”.
A zatem regulacja ta dalej będzie znajdowała zastosowanie wyłącznie do szkoleń stacjonarnych.
Jeżeli natomiast zorganizujesz szkolenie online, to zastosujesz art. 28b ust. 1 ustawy o VAT. A więc krajem opodatkowania będzie państwo siedziby usługobiorcy.
Czyli będziemy mieli tutaj doprecyzowanie, gdzie podlegają opodatkowaniu wydarzenia, w których uczestnictwo jest wirtualne.
Organizujesz szkolenie z zakresu psychoterapii dla podatników z Polski i innych państw UE (uczestniczą w nich psychoterapeuci prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą).
Jest to wydarzenie stacjonarne – organizowane w Polsce, ale transmitowane również w formule online. Część nabywców uczestniczy w zajęciach stacjonarnych, część w formule online.
Jeżeli nabywca uczestniczy w szkoleniu stacjonarnym w Polsce – to usługę opodatkowujesz w Polsce.
Jeżeli natomiast uczestniczy w nim w formule online, to musisz ustalić w jakim państwie nabywca ma siedzibę – i w tym kraju usługa podlega opodatkowaniu.
Oczywiście jeżeli na podstawie art. 28b ustawy o VAT krajem opodatkowania będzie państwo UE – to za rozliczenie podatku odpowiada nabywca usługi.
Szkolenia dla konsumentów
Stan do końca 2024 r.
Jeżeli realizujesz szkolenie dla podmiotu niebędącego podatnikiem, to zastosowanie znajduje poniższy przepis:
Miejscem świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług, takich jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych do tych usług, w tym świadczenia usług przez organizatorów usług w tych dziedzinach, świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, jest miejsce, w którym ta działalność faktycznie jest wykonywana.
Art. 28g ust. 2 ustawy o VAT.
Przyjmuje się, że przepis ten dotyczy zarówno szkoleń stacjonarnych, jak i online (tak uznał Dyrektor KIS w interpretacji o sygn. 0112-KDIL1-3.4012.609.2023.1.AKS).
Oznacza to, że do końca 2024 r. usługa podlega opodatkowaniu w państwie, w którym trener realizuje szkolenie. Nie ma znaczenia czy jest ono stacjonarne/online ani w jakim państwie mieszka nabywca.
Szkolenia dla konsumentów – od 1 stycznia 2025 r.
Sytuacja zmieni się od nowego roku. Do art. 28g dodany zostanie ust. 3:
W przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 2, odnoszą się do działalności, która jest transmitowana lub w inny sposób udostępniana wirtualnie, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, w którym podmiot niebędący podatnikiem, na rzecz którego są świadczone te usługi, posiada siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.
A zatem od 1 stycznia 2025 r. szkolenie online, jeżeli będzie realizowane:
- w trybie stacjonarnym – będzie podlegało opodatkowaniu w państwie, w którym odbywa się to wydarzenie;
- w formule online – będzie opodatkowane w państwie, w którym mieszka konsument.
Organizujesz szkolenie z zakresu rozwoju osobistego, w którym uczestniczą konsumenci z Polski oraz z innych państw.
Jest to wydarzenie stacjonarne – organizowane w Polsce, ale transmitowane również w formule online. Część nabywców uczestniczy w zajęciach stacjonarnych, część w formule online.
Jeżeli nabywca uczestniczy w szkoleniu stacjonarnym w Polsce – to usługę opodatkowujesz w Polsce.
Jeśli natomiast uczestniczy w nim w formule online, to musisz ustalić w jakim państwie mieszka nabywca – i w tym kraju usługa podlega opodatkowaniu.
Oczywiście jeżeli nabywcą jest konsument z innego niż Polska państwa UE, to podatek w tym państwie musi rozliczyć usługodawca. Może to zrobić w ramach rejestracji do VAT w tym państwie albo korzystając z procedury unijnej (OSS).
Alternatywą jest skorzystanie z procedury SME – o ile usługodawca spełnia warunki do jej stosowania.
Zmiany dotyczą szkoleń online na żywo
W tym miejscu muszę zrobić ważne zastrzeżenie.
Mówimy tutaj o szkoleniach online, w trakcie których trener na żywo przekazuje wiedzę.
Jeżeli sprzedawany jest wcześniej nagrany kurs online, z którego nabywca korzysta bez aktywnego uczestnictwa prowadzącego, to wówczas jest to usługa elektroniczna.
Dotyczy to również sprzedaży nagranych szkoleń online.
Takie usługi zarówno w 2024 r. jak i w 2025 r. podlegają opodatkowaniu w państwie, w którym mieszka konsument (na podstawie art. 28k ust. 1 ustawy o VAT).
Przy czym stosuje się tutaj limit 10.000 zł, o którym pisałem w artykule Usługi objęte pakietem e-commerce.
Dziękuję za porcję świetnie podanej wiedzy 🙂 Czy te zasady od 2025 roku będą dotyczyły także korepetycji/nauki języka udzielane przez polskiego nauczyciela prowadzącego JDG za pomocą platform e-learningowych (Verbling, Preply, Italki) lekcje jeżyka polskiego i angielskiego dal osób prywatnych spoza polski?
Tutaj trzeba przeanalizować warunki świadczenia usług za pomocą tych platform. Ale jeśli jest to lekcja na żywo w formule online, to będą ich dotyczyły te zasady.
Tutaj jeszcze ewentualnie do zastanowienia czy nie wejdziemy w zwolnienie przedmiotowe – dla nauczania prywatnego przez nauczycieli, z art. 132 ust. 1 lit. J dyrektywy VAT (jeśli wyjdzie opodatkowanie w innym państwie UE).
Pięknie dziękuję za pomoc 🙂
Witam, czy będzie obowiązywał limit zwolnienia 10 000,00 zł w przypadku szkoleń online „na żywo” ? Czy to tylko dotyczy usług elektronicznych?
Ten limit dotyczy tylko usług elektronicznych.
Czy te zmiany będą także obowiązywać nauczycieli udzielających poprzez platformy e-learningowe (Preply, Italki, Verbling) korepetycji osobom prywatnym spoza Polski ? Nauczyciele prowadzą w tym zakresie JDG?
j.w. 🙂